Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Pół wieku działalności Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie

2018-10-26 06:00:00 (ost. akt: 2018-10-25 15:43:37)
Członkowie KPA na pamiątkowym zdjęciu z okazji 50-lecia Klubu

Członkowie KPA na pamiątkowym zdjęciu z okazji 50-lecia Klubu

Autor zdjęcia: GO

— W sztuce nie ma polityki, sztuki się nie ocenia w kategorii ładna-brzydka, dobra-niedobra, sztukę się podziwia, przeżywa, z szacunkiem do subiektywnego odbioru — to słowa Marii Skowrońskiej, prezes Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie. Klub obchodzi pół wieku działalności.

Nie sposób zliczyć wszystkich konkursów, plenerów w których uczestniczyli członkowie Klubu. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć, laurów, które zdobyli.

We wrześniu 1968 roku, w Miejskim Domu Kultury w Ostródzie, zorganizowano dużą wystawę prac artystów amatorów. Animatorami tego przedsięwzięcia byli: Tadeusz Drabik, Adam Feczko, Zdzisław Danowski. Z inicjatywy członków-założycieli: trzej wyżej wymienionych oraz Mariana Ciunelisa, Henryka Sadowskiego, Józefa Kirkisa, Wincentego Grublewskiego, Wiesławy Banach, Bronisławy Świerzewskiej, Izy Nojek i Romualda Bogdańskiego powołano stowarzyszenie Klub Plastyka Amatora. Było to pierwsze stowarzyszenie artystyczne w powojennej Ostródzie.

Obchody jubileuszu zorganizowane na zamku w Ostródzie były okazją do przypomnienia założycieli Klubu. Uroczystość poprowadziły prezes Klubu Maria Skowrońska i Renata Ferens-Paszkiewicz z Centrum Kultury w Ostródzie.

— W sztuce nie ma polityki, sztuki się nie ocenia w kategorii ładna-brzydka, dobra-niedobra, sztukę się podziwia, przeżywa, z szacunkiem do subiektywnego odbioru — mówiła Maria Skowrońska. — Często sztuka jest wołaniem o uznanie, akceptację indywidualności, autonomii autorów, a także jest głębokim przekazem postrzegania świata poprzez kolory, kształty, formy i… aż tyle.

Do pani prezes i członków Klubu podczas wernisażu trafiło wiele miłych słów, gratulacji, podziękowań, wdzięczności i uznania. Były też prezenty muzyczne: od uczennicy Społecznej Szkoły Muzycznej Emilii Syndoman – fortepian, Andrzeja Olszko – gitara i Waldka Skarżyńskiego - teledysk "Dzieci Ostródy".

Z okazji jubileuszu powstał katalog prezentujący historię KPA oraz jego członków i ich twórczość. Na wystawie jubileuszowej KPA w Galerii Sztuki na zamku można obejrzeć ponad 100 bardzo interesujących prac 32 członków Klubu Plastyka Amatora, w większości z dziedziny malarstwa. Są również: grafiki, rzeźby, korzenioplastyka, fotogramy. Wystawa będzie trwała do połowy listopada br.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages