Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wyciek gazu koło Ostródy. Tak ćwiczyli strażacy z regionu

2018-10-24 11:36:02 (ost. akt: 2018-10-24 11:56:16)

Autor zdjęcia: kpt. Rafał Napiórkowski

„Gaz 2018” – taki kryptonim ma seria szkoleń i ćwiczeń prowadzonych przez wydział operacyjny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. 22 października odbyła się kolejna odsłona przedsięwzięcia.

Tym razem szkolenie odbyło się w Komendzie Powiatowej PSP w Ostródzie i na stacji redukcji ciśnienia gazu w okolicy Smykowa. Udział wzięli strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych w: Ostródzie, Morągu, Iławie, JRG nr 1 w Elblągu oraz z ośrodka szkolenia KW PSP w Olsztynie. Ponadto w akcji ćwiczebnej uczestniczyły ochotnicze straże pożarne z gminy Ostróda.

Pierwszą część stanowiły wykłady na temat infrastruktury przesyłowej gazu na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tematykę zaprezentowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa oraz funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej PSP. Były to niezwykle ciekawe i niejednokrotnie nowe informacje o specyfice i sposobie transportowania gazu. Strażacy zapoznali się z siatką rurociągów przeplatających nasze województwo.

Wykładowcy wskazali jak należy podejmować akcje ratownicze w przypadku rozszczelnienia rurociągów gazowych. Przez powiat ostródzki przebiegają linie przesyłowe gazu o wysokim i średnim ciśnieniu oraz te, które bezpośrednio dostarczają gaz do naszych domów - czyli niskociśnieniowe.

Po teoretycznej podbudowie, strażacy wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych. Na stacji redukcyjnej gazu zasymulowany był wyciek gazu. Akcja była niezwykle realistyczna. Widoczna była chmura gazowa oraz słychać było potężny huk uwalnianego gazu o wysokim ciśnieniu. Do akcji ratowniczej wyjechało sześć zastępów ratowniczo-gaśniczych PSP. Dyspozycje wyjazdu otrzymały także OSP w: Pietrzwałdzie, Idzbarku, Reszkach i Turznicy. Strażacy zgodnie z zasadami ratowniczymi w tego typu przypadkach wyznaczyli i monitorowali strefę zagrożenia.

Równolegle stworzono tak zwaną ścianę wodną, która ograniczała rozprzestrzenianie się chmury gazowej. Konieczna była organizacja zaopatrzenia wodnego. W pobliżu nie ma sieci hydrantowej. Zastosowano dowożenie wody. Do akcji wkroczyło także pogotowie gazowe. Gazownicy odłączyli newralgiczny odcinek rurociągu. I wykonali uszczelnienie wycieku.

Ćwiczenia zgrywające, gdzie współpracują ze sobą jednostki PSP z różnych powiatów, ochotnicze straże pożarne oraz inne podmioty ratownicze, są ważnym elementem utrzymywania wysokiego poziomu gotowości bojowej.
Opr. kpt. Grzegorz Różański

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages