środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Nietoperz zarażony wścieklizną. Wyznaczono obszar zagrożony chorobą

2018-08-17 11:02:45 (ost. akt: 2018-08-17 11:29:40)

Autor zdjęcia: Agnieszka Korbal-Bondarczuk

Powiatowy Lekarz Weterynarii wytyczył pod Ostródą obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny. Stało się tak po tym, gdy na jednej z posesji w Zwierzewie stwierdzono wściekliznę u nietoperza.

Chorobę nietoperza ze Zwierzewa (gm. Ostróda) potwierdziły badania przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Olsztynie. Nietoperze, tak jak inne ssaki, są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji.

Jednak kontakt fizyczny z chorym nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizna. Dlatego należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia takich powiadomić służby. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a koty w zamknięciu. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostródzie wyznaczył obszar, na którym występuje wścieklizna zwierząt dzikich. Został oznaczony żółtymi tablicami i jest następujący:
- od zachodu od miejscowości Lubajny, przez Marciniaki do Idzbarka
- od południa od miejscowości Idzbark, przez Stare Jabłonki do granicy z gminą Łukta
- od wschodu od granicy z gminą Łukta, przez drogę prowadzącą od miejscowości Plichta do Leśniczówki „Orlik”
- od północy od drogi Plichta-Leśniczówka „Orlik” przez Międzylesie do Lubajn.
Ostrzeżenie i strefa obowiązują do 7 listopada br.

Tablica ostrzegawcza stanęła niedaleko schroniska dla bezdomnych zwierząt w Lubajnach, gdzie znajduje się około 300 psów i kotów. Co to dla nich oznacza?
— Musimy być bardziej ostrożni — mówi Agnieszka Korbal-Bondarczuk prowadząca schronisko. — Nasze zwierzęta muszą być jeszcze bardziej odizolowane. Zwłaszcza te, które są u nas na kwarantannie i dopiero zostaną zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Nie będą na wybiegu, żeby nie mieć kontaktu z dzikimi zwierzętami. Mamy nadzieję, że skończy się na tym chorym nietoperzu.

Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i  najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą   układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne (niszczy wirus po 2 godzinach), ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szkoda netoperka #2557112 | 5.172.*.* 17 sie 2018 13:38

  tak sobie ladnie fruwal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Noe #2557048 | 94.42.*.* 17 sie 2018 11:54

  Pewnie jest w Kwaterze u Adama w lakierni. skoro taki nadpobudliwy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages