W deszczu, po błocie, przez krzaki. Za nami 3. Ultra Mazury [zdjęcia]

2018-08-12 13:35:36(ost. akt: 2018-08-12 15:32:45)
W tym roku rekordowa była frekwencja podczas Ultra Mazury 2018

Na starcie stanęło blisko tysiąc zawodników. Do mety według nieoficjalnych statystyk dobiegło około 750 biegaczy. Deszczowa była 3. edycja biegów Ultra Mazury 2018. Nic to jednak dla biegowych ultrasów, którzy pobiegli po rekordowe wyniki.
Blisko tysiąc zawodników na starcie. Tego jeszcze nie było w krótkiej historii biegów Ultra Mazury rozgrywanych wokół Starych Jabłonek. W tym roku po lasach Nadleśnictw Stare Jabłonki i Jagiełek ultrasi rywalizowali na czterech dystansach: 100, 70, 30 i 10 km. Najszybciej lista startowa zapełniła się na debiutującej w Starych Jabłonkach "trzydziestce" (w rzeczywistości 36,7 km). W sumie na linii startu we wszystkich biegach stanęło blisko tysiąc amatorów długodystansowego biegania po leśnych ścieżkach.

Po kilku dniach upałów przed 3. Ultra Mazury aura zlitowała się nad biegaczami i nie musieli się męczyć ponadtrzydziestostopniowych upałach. Temperatura spadła, a z nieba padał deszcz. Kiedy jeszcze wielu uczestników Ultra Mazury smacznie spało mega ultrasi byli już gotowi do startu. O godz. 3 wystartował bieg na 100 km. Zawodnicy z latarkami na czołach ruszyli do wielogodzinnej rywalizacji. Tę trasę z nowym rekordem zawodów najszybciej pokonał Rafał Kot ze Szczytna, który uzyskał czas 8:30:24. Na 70 km najszybciej pobiegł Sławomir Kaliski, który przy okazji pobił rekord i linię mety minął z czasem 5:24:32. Rywalizacja na 30 km rozgrywana była po raz pierwszy, zatem z automatu ustanowiony został rekord trasy, a jego właścicielem do przyszłego roku będzie Wojciech Kopec (2:22:42). Jedynie na najkrótszym dystansie 10 km "obronił się" stary, ponieważ tegoroczny zwycięzca Konrad Taber trasę dychy pokonał w czasie 41:31m o 8 sekund gorszym od dotychczasowego rekordu.