Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Polonijna młodzież spędza wakacje w Ostródzie na obozie dla liderów

2018-07-13 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-31 11:11:27)

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” gości w Domu Polonii w Ostródzie 70 osobową grupę nauczycieli oraz młodzieży polonijnej, z takich krajów jak Litwa, Ukraina, Białoruś, Irlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Węgry oraz USA.

Młodzież uczestniczy w projekcie pod hasłem „Młodzieżowy Ambasador Polskości”, którego celem jest rozwój kompetencji liderskich wśród uczestników, przygotowanie ich do aktywnego i świadomego działania w swoich środowiskach polonijnych oraz lokalnych w kraju zamieszkania.

Wydarzeniem specjalnym była debata poświęcona zagadnieniu „Czy i dlaczego warto studiować w Polsce?”, która odbyła się w czwartek 12 lipca w sali kinowej ostródzkiego amfiteatru. W roli panelistów wystąpiła zarówno młodzież polonijna, jak i goście specjalni: marszałek Gustaw Marek Brzezin, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, Kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Aleksander Socha, kierownik biura ds. kształcenia UWM w Olsztynie Irena Kozłowska oraz radny Rady Miejskiej w Ostródzie Ryszard Iwaniec.

Tematem dyskusji była też promocja Polski w świecie.
— To jedno z naszych zadań, samorządu województwa — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Współpracujemy z samorządami w Europie i na świecie, finansujemy też współpracę różnych organizacji i stowarzyszeń działających w naszym regionie.

Niektórzy z uczestników obozu są w Polsce pierwszy raz. Jak im się u nas podoba? Jewgienia Wysoczyna przyjechała do Ostródy z miasta Energodar na Ukrainie. Ma 16 lat i urodziła się w polskiej rodzinie.
— Mam polskie pochodzenie, moja babcia Marta jest Polką — mówi Jewgienia. — Uczęszczam na zajęcia w polskim klubie, który jest w naszym mieście. Tam uczymy się języka polskiego, poznajemy historię Polski i jej kulturę. Obchodzimy uroczyście tradycyjne polskie święta. Gdy pojawiła się możliwość wyjazdu do Ostródy na obóz polonijny, to się zgłosiliśmy. Z naszego klubu jest tu osiem osób.
Jewgienia jest w Polsce pierwszy raz.
— Bardzo podoba mi się miejsce — dodaje Jewgienia. — Ostróda, to piękne miasto i wspaniali ludzie.

Polonijna młodzież spędzi w Ostródzie 10 dni, ich pobyt zakończy się 18 lipca. W tym czasie poznają region i kraj — w programie obozu znalazły się wycieczki krajoznawcze m.in. do Warszawy, gdzie uczestnicy wezmą udział w warsztatach w Teatrze Kamienica, które poprowadzi aktor Emilian Kamiński. Polonusi odwiedzą także Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Gdynię, gdzie zwiedzą Muzeum Emigracji.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages