Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Wybieracie się do Grunwaldu? Przeczytajcie ten poradnik

2018-07-12 06:00:00 (ost. akt: 2018-07-11 17:11:09)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W najbliższy weekend Pola Grunwaldzkie odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy osób, by obejrzeć inscenizację historycznej bitwy. By usprawnić przejazd, będzie zmiana organizacji ruchu.

Obchody bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnej pracy policjantów. Do patroli mundurowych dołączają służby kryminalne. Oprócz miejscowych policjantów do zabezpieczenia tej imprezy dołączają siły z Oddziału Prewencji Policji, Ruchu Drogowego KWP Olsztyn oraz policjanci z sąsiednich powiatów.

Służbę pełnić będą również funkcjonariusze na motocyklach. W ten sposób policjanci będą bardziej mobilni i szybciej dotrą w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco będą udrażniać ruch pojazdów.

Aby ruch na trasach dojazdowych do pola bitwy odbywał się z jak najmniejszymi utrudnieniami, policjanci podobnie jak w latach ubiegłych, zaproponowali zmiany w organizacji ruchu na drogach w tym rejonie.

Zmiany te obowiązywać będą od 14 lipca 2018 roku od godz. 6.00 do dnia 15 lipca 2018 roku do godz. 6.00 i będą polegać na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na drogach wokół Pól Grunwaldzkich.

Do miejsca inscenizacji bitwy będzie można dojechać kilkoma trasami:
- Dojazd do miejscowości Stębark drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo i drogi krajowej 7 Gdańsk – Warszawa - tą trasą zmierzają goście od strony Warszawy oraz Olsztyna. Dojazd do miejscowości Frygnowo drogą wojewódzką 542 od miejscowości Rychnowo i drogi krajowej 7, dalej drogą powiatową 1261 N do Grunwaldu - trasa wykorzystywana przez zmierzających od strony Gdańska i Ostródy w miejscowości Frygnowo dołącza szlak wiodący drogą wojewódzką 537 od strony Lubawy i Iławy, dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542 od strony Działdowa, dalej drogą powiatową 1266 N w okolice Grunwaldu.

Główny ruch dojazdowy (oraz wyjazdowy po zakończonej imprezie) odbywać się będzie następującymi odcinkami dróg:

· drogi wojewódzkiej 537 Lubawa – Frygnowo oraz Stębark – Pawłowo,
· drogi wojewódzkiej 542 Rychnowo – Frygnowo oraz Samin – Działdowo,
· drogi powiatowej 1261 N Frygnowo – Grunwald, drogi powiatowej 1266 N Samin – Grunwald.

Jak w latach ubiegłych, na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów - głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark.

Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo bezpłatnych parkingów, gdyż takich nie będzie!

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na znak „B-36” zakaz zatrzymywania się i znak „ T-24 ”. Znak „T-24” występujący razem ze znakiem „B-36” i informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania.
Znaki te będą rozstawione w okolicy Pół grunwaldzkich w odstępach i będą obowiązywały od soboty 14 lipca 2018 r. od godziny 6.00 do niedzieli 15 lipca do godz. 6.00.

Pieszym uczestnikom ruchu przypominamy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do Pól Grunwaldzkich. Będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald. Trakty będą usytuowane poza pasem drogi i wygrodzone taśmą oraz oznakowane tabliczką: „TRAKT TYLKO DLA PIESZYCH”.
Wokół Pól Grunwaldzkich dodatkowo będą ustawione znaki pionowe B-41 - "zakaz ruchu pieszych".


Podczas uroczystości Pola Grunwaldzkie odwiedzają tłumy gości. Pojawia się ryzyko np. zagubienia się dziecka. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów.

Zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego lepiej odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu, aby ich nie zgubić i żeby nie stały się przedmiotami kradzieży. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach. Nie jesteśmy wtedy w stanie kontrolować ich zawartości.


Ostatnie spotkanie organizacyjne służb i organizatorów przed wielką bitwą w Gminnym Ośrodku Kultury w Gierzwałdzie.Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 321 #2534786 | 188.146.*.* 12 lip 2018 06:56

  prosze przygotowac dwie dychy na parking

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages