Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Faworyci zdobyli złote medale mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym [zdjęcia]

2018-06-25 08:23:26 (ost. akt: 2018-06-25 08:35:55)
Przez trzy dni w mieście i gminie Ostróda oraz w Grunwaldzie rywalizowali najlepsi polscy kolarze

Przez trzy dni w mieście i gminie Ostróda oraz w Grunwaldzie rywalizowali najlepsi polscy kolarze

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Zapachniało wielkim kolarskim światem w Grunwaldzie i Ostródzie podczas mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. Na podium stawali zawodnicy najlepszych grup światowych. Podwójnie złote zostały pochodzące z Warmii i Mazur Małgorzata Jasińska i Marta Jaskulska.

Dominatorką podczas mistrzostw wokół Grunwaldu i Ostródy została pochodząca z Barczewa, a jeżdżąca w hiszpańskiej grupie Movistar Małgorzata Jasińska. Przed mistrzostwami zapowiadała walkę o złoto na własnym terenie, ciesząc się na to, że rywalizacja wreszcie odbędzie się nie 500, ale kilkadziesiąt kilometrów od jej rodzinnego miasta. Po rewolucji w Polskim Związku Kolarskim mistrzostwa kraju pierwszy raz zagościły na Warmii i Mazurach. Wybór padł na Ostródę i Grunwald.

Jeżdżąca w grupie Movistar Jasińska zdominowała rywalizację na własnym terenie. W pierwszym dniu sięgnęła po złoto w czasówce w Elicie kobiet. W jej ślady poszła inna zawodniczka z regionu, pochodząca z Biskupca, a jeżdżąca w barwach Nowatexu Ziemia Darłowska Marta Jaskulska, która pewnie wygrała jazdę indywidualną na czas pod Grunwaldem. Wśród Elity panów walkę o złoto w czasówce zapowiadał Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) i dotrzymał słowa detronizując Michała Kwiatkowskiego (Team Sky).

Porywisty wiatr i chłodna aura selekcjonowały skład peletonu podczas sobotniego wyścigu wspólnego juniorek. Przez większość dystansu (61,2 km) prowadziła trójka zawodniczek, w której jechała Jaskulska. Pochodząca z Biskupca kolarka ograła swoje rywalki na finiszu i pojechała po drugie złoto tych mistrzostwach.

Wczoraj w deszczu na starcie stanęły kolarki z Elity (122,4 km), a wśród nich Jasińska. Zawodniczka Movistaru walczyła o swoje czwarte złoto i zrobiła to. Pochodząca z Barczewa kolarka wszystko rozegrała na ostatniej rundzie. – Po rozpoczęciu ostatniej rundy była mała hopa pod górę, wtedy pocisnęłam i nie oglądałam się za sobą – powiedziała zawodniczka Movistar. – Patrzyłam tylko pod siebie czy widać jakieś koło, nie było nic, więc jechałam swoje na maksa. Dopiero przed ostatnią prostą spojrzałam za siebie, jednak nikogo nie było za mną i wiedziałam, że wygram ten wyścig. Mam zamiar jeszcze startować w przyszłym sezonie, więc nie wiadomo czy to ostatni tytuł.

Po paniach na trasę (10 rund po 20,4 km) wyjechali kolarze w liczbie 127 zawodników. Wśród nich był były mistrz świata Michał Kwiatkowski, który bardzo chciał zrewanżować się Maciejowi Bodnarowi za porażkę w czasówce. I właśnie ci dwaj zawodnicy oraz Michał Gołaś (Team Sky) i Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) na 204-kilometrowym dystansie rozstrzygnęli między sobą finisz. Na ponadpółkilometorwym sprincie do mety lepszy okazał się Kwiatkowski, który rzutem na linię fotokomórki zdobył złoty medal.
Wyniki mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym Ostróda-Grunwald 2018

Jazda indywidualna na czas, juniorki: 1. Marta Jaskulska (Nowatex Ziemia Darłowska), 2. Kamila Pastuszek (Pacific Nestle Fitness Cycling Team), 3. Wiktoria Polak (KTK Kalisz); juniorzy: 1. Damian Papierski (Koźminianka Koźminek), 2. Michał Gałka (Copernicus-SMS Toruń), 3. Dawid Kuderczak (KLTC Konin); Elita kobiety: 1. Małgorzata Jasińska (Movistar), 2. Katarzyna Pawłowska (Virtu), 3. Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper); Elita mężczyźni: 1. Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), 2. Marcin Białobłocki (Steele Davis Via Roma), 3. Michał Kwiatkowski (Team Sky).
Wyścig wspólny, juniorki: 1. Marta Jaksulska (Nowatex), 2. Wiktoria Kierat (Nowatex), 3. Kamila Pastuszek (Pacific); juniorzy: 1. Łukasz Michalski (Moto Agbud, Steweld Jelcz Laskowice), 2. Paweł Kasprzyk (Copernicus –SMS Toruń), 3. Marcel Modliński (Cartusia); Elita kobiety: 1. Małgorzata Jasińska (Movistar), 2. Nikol Płoskaj (Mróz Jedynka Kórnik), 3. Daria Pikulik (Nowatex); Elita mężczyźni: 1. Michał Kwiatkowski (Team Sky), 2. Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), 3. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice).Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages