Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Eko pobyt uczniów z Haltern w zaprzyjaźnionym Durągu

2018-05-28 09:00:00 (ost. akt: 2018-05-28 09:21:00)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Uczniowie z gimnazjum w Haltern sadzili las, uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, zwiedzali i integrowali się z rówieśnikami ze szkoły w Durąga. Gościom z Niemiec szybko minął czas w trakcie wizyty w gminie Ostróda.

Prężenie rozwija się współpraca Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu z niemieckim Joseph-König Gymnasium w Haltern. Przez kilka dni 15-osobowa grupa młodzieży z Niemiec gościła w Durągu.

Podczas tegorocznej wizyty goście wzięli udział w realizacji projektu ekologicznego: „Żyjemy w zgodzie ze środowiskiem”. Podczas odwiedzin w gminie Ostróda młodzież z Haltern poznała m.in. szczegóły powstawania instrumentów, które wykonane zostały z recyklingu. Młodzi Niemcy uczestniczyli też w spotkaniach, podczas których wespół z rówieśnikami z SP Durąg w języku polskimi i niemieckim układali rozmówki o tematyce proekologicznej. Goście z Haltern w międzyczasie odwiedzili siedzibę Mniejszości Niemieckiej w Ostródzie, gdzie spotkali się z przewodniczącym stowarzyszenia. Później grupa polsko-niemiecka wzięła udział w Dniu Sportu w naszej szkole oraz w queście dotyczącym tematyki ekologicznej, okolicy Durąga i szkoły.

Dzięki pomocy Albina Soboczyńskiego z Nadleśnictwa Olsztynek uczniowie wzięli udział w akcji zalesiania okolicy Durąga. Goście trzy dni spędzili w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży Camp Rodowo koło Sorkwit, gdzie brali udział w warsztatach integracyjnych oraz ekologicznych. Uczniowie zwiedzili również Św. Lipkę, Reszel i Mrągowo.
Całość spotkania wsparła jak co roku Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Partnerstwo obu szkół trwa 17 lat. Dzięki temu uczniowie rozwijają umiejętności językowe i nawiązują kontakty.

Rafał Jarema, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu i organizatorzy spotkania, Jolanta Sakowicz-Ciesielska i Katarzyna Lachowicz-Fydrych składają serdeczne podziękowania rodzicom dzieci zaangażowanych w wymianę i samym uczestnikom spotkania: Wiktorii Filip, Małgorzacie Chmielewskiej, Julii Husar, Angelice Grochalskiej, Wiktorii Butrymowicz, Hannie Nowackiej, Weronice Car, Kamili Ciesielskiej, Mai Rogalskiej, Łucji Wiese, Hannie Błaszkiewicz, Dominice Sobierajskiej, Nikodemowi i Alanowi Prusinowskim oraz Piotrowi Dziedzickiemu.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages