środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Kobiety mają głos!

2018-03-08 10:50:46 (ost. akt: 2018-03-08 10:57:04)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Wiktoria i Maciek z ostródzkiego Ekonomika walczą o mandaty do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Realizują temat dotyczący posłów Sejmu Niepodległej, kadencji 1919- 1922. Do analizy wybrali postać Marii Moczydłowskiej, która jako pierwsza kobieta w Polsce zabrała głos na sejmowej mównicy.

Chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom naszego miasta postać jednej z ośmiu posłanek, dlatego planujemy pewne działania informacyjne – opowiada Wiktoria. Maria Moczydłowska urzekła nas swoim programem wyborczym, odważnym, podkreślającym sens ponadpartyjnej współpracy posłanek w zakresie pomocy ubogim i zaniedbanym dzieciom, czy podniesienia poziomu moralnego społeczeństwa.

Co ważne – dodaje Maciej – w swoim pierwszym wystąpieniu stwierdziła, że równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest kwestią zasadniczą dla ustroju państwa polskiego. 21 listopada 1919 wraz z innymi posłankami sprzeciwiła się dyskryminacji kobiet w przyznawaniu nauczycielskiego nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego. Zgodnie z ustawą z lipca 1919 dodatek mógł być wypłacany jedynie mężowi.

W rok później złożyła także wniosek na rzecz wycofania przepisów pozbawiających kobiety polskiego obywatelstwa z chwilą poślubienia cudzoziemców. Niestety, wnioski zostały wówczas odrzucone przez posłów – mężczyzn.
Maria Moczydłowska działała również na rzecz prohibicji, zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu do celów spożywczych. 20 kwietnia 1920 roku w Komisji Zdrowia Publicznego zabrakło tylko jednego głosu do zatwierdzenia jej projektu, wprowadzającego pełną prohibicję. Uchwalono jednak ustawę o ograniczeniach w spożyciu i sprzedaży napojów alkoholowych, zwaną nawet „lex Moczydłowska”.

To ciekawa, barwna postać, posłanka, ale przede wszystkim kobieta, żona, matka, dzięki której - świętując w 2018 roku stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę - świętujemy jednocześnie stulecie narodzin prawa do głosu polskich kobiet!
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: dorota

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages