Sobota, 18 sierpnia 2018. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Kwiaty po pomnikiem "Inki" dla wszystkich niezłomnych [ZDJĘCIA]

2018-03-02 17:26:18 (ost. akt: 2018-03-02 17:44:06)

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony w 2011 roku. Uroczystości wojewódzkie odbyły się w Miłomłynie.

Dokładnie nie wiadomo, ilu żołnierzy było w konspiracji antykomunistycznej. Niektórzy liczą, że to mogła być rzesza licząca 130-180 tysięcy.

— Pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia to nasz patriotyczny obowiązek — mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. — Niestety, większość wyklętych nie doczekała upragnionej niepodległości. Zabito ich w obławach, zasadzkach i po sfingowanych procesach sądowych, będących parodią wymiaru sprawiedliwości. Żołnierze Niezłomni zapisali się również w historii Warmii i Mazur. To właśnie tu w latach 1945 – 1952 działali m.in szwadrony odtworzonych brygad wileńskich Armii Krajowej, na czele których stał major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”. Przez krótki czas na terenie naszego regionu działała bohaterska sanitariuszka czwartego szwadronu V Wieleńskiej Brygady Armii Krajowej Danuta Siedzikówna „Inka”, przy której pomniku dzisiaj się gromadzimy.

Na przełomie lat 1945/46 "Inka" pracowała w Nadleśnictwie Miłomłyn pod przybranym nazwiskiem Danuta Obuchowicz. Tu ukryła się przed tropiącą żołnierzy AK ubecją. Wiosną wróciła do oddziałów partyzanckich "Łupaszki". W czerwcu 1946 roku została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne i tam aresztowana przez UB. Po śledztwie, podczas którego była bita i poniżana, została skazana na karę śmierci.

Uroczystości zainaugurowała msza w intencji ojczyzny i jej niezłomnych bohaterów w kościele św. Bartłomieja w Miłomłynie. Po mszy, pod pomnikiem, w asyście żołnierzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz przedstawicieli służb mundurowych, odczytany został Apel Pamięci. Złożono wieńce i kwiaty.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wypedzeni #2454178 | 178.201.*.* 4 mar 2018 21:11

    Komentarze zostaly skasowane bo nie byly zgodne z historio urojono pis.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages