środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Skrajni prawicowcy będą się bawić w Ostródzie? Właściciel lokalu zerwał umowę [AKTUALIZACJA]

2018-02-16 08:14:38 (ost. akt: 2018-02-16 16:25:29)
Neonaziści planowali zlot w Ostródzie w tawernie nad Jeziorem Drwęckim

Neonaziści planowali zlot w Ostródzie w tawernie nad Jeziorem Drwęckim

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Z plakatu, który od kilku tygodni krąży w internecie można się dowiedzieć, że skrajni prawicowcy planują spotkanie „w Krainie Tysiąca Jezior, w północnej Polsce”. Miała to być Ostróda, ale właściciel właśnie wypowiedział umowę.

Plakat rozpowszechniany w internecie nie informuje o szczegółach. Jest na nim numer telefonu, który ma być aktywowany dopiero w sobotę - w dniu koncertu (sobota, 17.02.). I wtedy uczestnicy dowiedzą się gdzie jest impreza. Na plakacie znajduje się informacja, że zagrają zespoły Odwet, Obłęd i Nordica - dobrze znane w kręgach prawicowych ekstremistów.

Do Ostródy mieli przyjechać skrajni prawicowcy z Suwałk, Białegostoku i Polski pólnocno-wschodniej. I to z całymi rodzinami - bo często zbiorowo wyznają poglądy, które są sprzeczne z polskim prawem. Jednak nie przyjadą, przynajmniej do tawerny, bo właściciel w piątek (16.02.) zerwał umowę.

Miejscem spotkania miała być tawerna nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie. Właściciel lokalu miał wynająć go na prywatną imprezę - zgłosił się do niego mężczyzna, który poinfomował, że chce zorganizować urodziny. Właściciel zapewnił, że nic nie wiedział o innym charakterze spotkania.

— Pan, który ze mną rozmawiał, mówił o zorganizowaniu urodzin — mówi właściciel tawerny. — Dopiero po rozmowach z policją i z mediów dowiedziałem się co się naprawdę szykuje. Stąd taka decyzja.

Zlot nie jest niespodzianką dla policji. — My monitorujemy sprawę już od kilku tygodni, wiemy o planowanym koncercie w Ostródzie i jesteśmy do niego przygotowani — mówił przedstawiciel ostródzkiej policji.

Do koncertu w Ostródzie nie dojdzie, przynajmniej w tawernie, ale organizatorzy mają też przygotowany rezerwowy lokal. Pytanie tylko, gdzie? Wiadomo, że gdzieś niedaleko Ostródy.

Pismo w tej sprawie złożył w piątek rano w Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie radny Piotr Krajewski. — Zgodnie z zapisami Kodeksu karnego Policja ma nie tylko reagować na popełniane przestępstwa, ale również im zapobiegać — mówi Piotr Krajewski. — Nie można dopuścić do zlotu neonazistów w Ostródzie.

Na godzinę 12.30 zwołano w Ostródzie spotkanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. — Ta impreza wzbudza niepokoje społeczne i dlatego poprosiłem przedstawicieli wszystkich służb z naszego powiatu o spotkanie —
mówi Wojciech Paliński, przewodniczący Rady Powiatu w Ostródzie. — Musimy być przygotowani na różne scenariusze wydarzeń.

Jak propagowanie treści faszystowskich wygląda w świetle prawa? Aktualizowany komentarz do kodeksu karnego autorstwa Marka Mozgawy na stronie 553 wskazuje: Warunkiem karalności propagowania faszystowskiego lub totalitarnego ustroju państwa jest publiczny charakter zachowania sprawcy, a zatem propagowanie wobec większej, bliżej nieokreślonej liczby osób. Propagowanie faszyzmu czy innego ustroju totalitarnego na zamkniętym spotkaniu towarzyskim nie wypełni ustawowych znamion tego przestępstwa.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #2446421 | 83.6.*.* 22 lut 2018 19:44

  Skrajna prawica to patrioci a skrajna lewica to zdrajcy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wójt #2443009 | 5.172.*.* 17 lut 2018 19:48

   impreza odbędzie się w GOK w Samborowie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kris #2442955 | 178.235.*.* 17 lut 2018 18:12

    Był 2014 rok i koncert się odbył. Pierwotnie miał się odbyć w jednym z ostródzkich klubów ostatecznie był nad szelągiem 4km od Ostródy. Ale wtedy nie rządziła PO więc nikt nie krzyczał i nie robił larum. Duma i Nowoczesność zostałą zarejestrowana za czasów PO, dostali nawet od jej ministra status organizacji pożytku publicznego. No ale to było za rządów PO, więc cicho sza. Za rządów pis ta organizacja jest właśnie delegalizowana. A teraz rządzi zły kaczor, a że media nie lubią złego kaczora to trzeba nas*ać na własny kraj wmawiając że to kraj faszystów. Z Ostródy też zrobią faszystowskie miasto, już krążą w sieci skandaliczne zbitki zdjęć Ostródy i swastyki. Nienawiść do kaczora odbiera rozum wielu ludziom. Szkoda. Precz z nazizmem!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Pilsener #2442259 | 89.64.*.* 16 lut 2018 23:53

     Państwo delegalizuje już samo propagowanie totalitaryzmu (cokolwiek by to miało znaczyć) a samo bierze ludzi za mordę (rekordowa liczba np. podsłuchów czy spraw o łamanie praw człowieka) - nie lubimy konkurencji? "Nie można dopuścić do zlotu neonazistów" - a bo to czemu? Wolność i demokracja w wyrażaniu poglądów, ale tylko takich, które nam nie wadzą? I ja bym się radził zastanowić, dlaczego w XXI wieku ludzie wierzą w nazizm, komunizm czy proepidemizm - będziemy ich cenzurować i udawać, że problemu nie ma? Problemem nie są ludzie, lecz system który ich wypluwa. Nikt nie rodzi się fanatykiem a zakazywaniem i zrywaniem umów nie wygramy z fanatyzmem ani nie wyleczymy swoich kompleksów, raczej sami zostaniemy fanatykami - tym razem antify.

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Janusz #2441975 | 178.235.*.* 16 lut 2018 20:12

     Klusek nasz zbawca :D

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (75)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages