Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Strażacy będą sprawdzać, jak dbamy o kominy

2018-01-30 15:16:27 (ost. akt: 2018-01-30 15:37:27)

Autor zdjęcia: Archiwum PSP Ostróda

Strażacy notują zbyt wiele pożarów wynikających z zaniedbania. To często brak usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych. A może skończyć się pożarem i zatruciem tlenkiem węgla.

Zbyt często dochodzi do pożarów sadzy w przewodzie kominowym czy nawet pożarów domów wywołanych nieprawidłową eksploatacją. Są także przypadki zatrucia tlenkiem węgla, nawet - jak kilka tygodni temu w Ostródzie - ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego straż pożarna zapowiada, że będzie sprawdzać, czy przepisy są przestrzegane.

— W przypadku gdy stwierdzone zostaną nieprawidłowości sprawa zostanie skierowana do Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie do dalszego toku postępowania administracyjnego — mówi kpt Grzegorz Różański, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie. — Policja przeprowadzi dochodzenie, które może zakończyć się karą grzywny do 1000 złotych lub wnioskiem o ukaranie do sądu.

Sąd może nałożyć sankcje karne zgodnie z Kodeksem wykroczeń. Grzywna może sięgać nawet 5000 złotych.

Straż przypomina, co należy zrobić:
- co najmniej raz w roku sprawdzić stan techniczny przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrole powinny przeprowadzać osoby posiadające wymagane kwalifikacje.

- usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące, od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na 6 miesięcy. Czynności te wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie, z wyjątkiem usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adelka #2429718 | 94.254.*.* 30 sty 2018 16:18

    Ratujcie!!Jest jakikolwiek sposób,żeby wpłynąć na palącego w piecu sąsiada?Jak zwykle palenie śmieciami odbywa się po zmroku,śmierdzący dym,sadza na parapetach aż gruba.Ratujcie,co mam zrobić?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages