środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Głuche telefony i bezpodstawne wezwania z surowszymi karami

2017-11-20 10:28:45 (ost. akt: 2017-11-20 10:36:26)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: archiwum wm.pl

Żarty i głuche telefony to codzienność z jaką mierzą się operatorzy numerów alarmowych. W niedzielę (19 listopada) w życie weszła nowelizacja Kodeksu Wykroczeń, zgodnie z którą blokowanie tych linii, podobnie jak bezpodstawne wezwanie funkcjonariuszy, zagrożone będzie karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Głuche telefony, żarty, bezpodstawne wezwania funkcjonariuszy to codzienność z jaką mierzą się oficerowie dyżurni jednostek Policji oraz operatorzy numerów alarmowych.
Warto podkreślić, że blokując telefoniczny numer alarmowy nie zrobimy na złość swojemu rozmówcy lecz osobom, które faktycznie potrzebują specjalistycznej pomocy. Być może właśnie w tym samym czasie, gdy wydaje nam się, że robimy zabawnego psikusa, ktoś może znajdować się w sytuacji zagrożenia życia.

Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń "Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł".

W niedzielę (19 listopada) w życie weszło nowe brzmienie tej ustawy. Zgodnie z nim, tej samej karze podlegać będzie również osoba, która "umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego".

Celem projektu jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i sprawniejszego kontaktu z numerami alarmowymi (m. in. 112, 997, 998, 999). W uzasadnieniu projektu podkreślono, że "nowa regulacja umożliwi zwalczanie szkodliwych zachowań niezależnie od motywów, które skłaniają sprawcę do działania".

Policjanci apelują o rozsądek i empatię. Niepotwierdzone zgłoszenia, głuche telefony, blokowanie linii numerów alarmowych znacznie wydłużają czas reakcji w sytuacjach, gdzie faktycznie potrzebna jest pilna pomoc.
Być może i Ty kiedyś będziesz potrzebować natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy!

 Źródło: KPP Ostróda

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. apropo defakto #2378188 | 5.172.*.* 20 lis 2017 13:45

    telefonow,podobno sami wydzwaniaja i oczerniaja obywaateli.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages