Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Policjant Sławomir Kowalewski uratował życie świadkowi, który składał zeznania przed sądem

2017-11-17 11:44:42 (ost. akt: 2017-11-17 12:30:31)

Dramatyczne wydarzenia miały miejsce w Sądzie Rejonowym w Ostródzie. Sierżant sztabowy Sławomir Kowalewski ruszył z pomocą mężczyźnie, u którego podczas ataku padaczki doszło do zatrzymania krążenia. Policjant prowadził akcję ratunkową do czasu przyjazdu ekipy pogotowia.

W dniu 14 listopada przed ostródzkim sądem odbywała się rozprawa przeciwko dwóm oskarżonym doprowadzonym z Zakładu Karnego w Iławie, którzy konwojowani byli przez trzech funkcjonariuszy Wydziału Konwojowego KWP - Ogniwo w Iławie.

Podczas przesłuchania świadków, jeden z nich dostał ataku padaczki, upadając na podłogę uderzył głową najpierw w ławę, potem o posadzkę i stracił przytomność. Mimo obecności na sali wielu osób, tylko sierż. sztab. Sławomir Kowalewski natychmiast przystapił do udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy.

W czasie, gdy pracownik sądu wzywał pogotowie ratunkowe, policjant zabezpieczył głowę poszkodowanego przed uderzeniami wywołanymi padaczką, a nastepnie, po stwierdzeniu, że doszło do zatrzymania krążenia, rozpoczął resuscytację. Tak długo prowadził masaż serca, aż udało się przywrócić mężczyźnie krążenie i oddech. Potem chory został przekazany ekipie pogotowia ratunkowego.

- Skład orzekający, pracownicy sądu, pełnomocnicy stron i prokurator pozostają pod ogromnym wrażeniem odwagi, profesjonalizmu i zaangażowania podległego Panu funkcjonariusza policji - napisała Beata Łazarewicz, dyrektor Sądu Rejonowego w Ostródzie w piśmie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie inspektroa Tomasza Klimka. - Dlatego w immieniu wymienionych oraz własnym, składam na Pana ręce podziękowania, z prośbą o przekazanie ich także Sławomirowi Kowalewskiemu. Jego zachowanie nie tylko w istotny sposób przyczyniło się do ochrony zdrowia i życia poszkodowanego, ale także w znaczący sposób wzmogło nasze zaufanie do profesjonalizmu i proobywatelskich działań policji.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Senga #2376906 | 78.10.*.* 18 lis 2017 10:55

  Pewna osoba, nie policjant/lekarz/ratownik, udzieliła pomocy kobiecie podczas ataku padaczki na ulicy, podczas gdy ludzie obojętnie przechodzili obok. To chyba powinna być norma i nie ma o czym mówić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Karolek #2376778 | 176.248.*.* 18 lis 2017 02:52

  art.27 Rota "1. Przed podjęciem służby policjant składa ślubowanie według następującej roty: "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. " Więc chwalimy, za to, ze wykonał swój obowiązek, pochwalmy również piekarza, ze dobre chleby robi, kierowcę autobusu, ze fajnie na przystanki zajeżdża i pania krawcową, że fajnie podłozyła spodnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wtf #2376619 | 95.160.*.* 17 lis 2017 19:22

  Chwalić za to, że raz policja wykonała swoją pracę, a nie tylko za oddziały opresji PiSowi służą ? Przesada!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Cywil #2376522 | 89.228.*.* 17 lis 2017 16:30

  Jak to można szybko z oskarżonego na poszkodowanego awansować w jednym tylko artykule. Wyrazy uznania dla pana policjanta ale jednak uważam że policjant własnie w swoich obowiązkach służbowych ma takie nie inne zachowanie przypisane i nie powinno być to żadnym fenomenem kiedy rusza na ratunek innemu człowiekowi. Czy to strażak czy ratownik medyczny jedno jest w ich fachu wspólne , maja nieść ratunek i po to ten mundur z godłem i umiejętności ze szkolenia nabyte żeby nieść pomoc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. lew #2376462 | 77.252.*.* 17 lis 2017 14:53

  Brawo . To się ceni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages