Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Rolnicy liczą straty po ulewach. Sporo wody jest w Ostródzie [zdjęcia]

2017-11-06 08:00:00 (ost. akt: 2017-11-06 09:18:51)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Deszcz padający nieprzerwanie niemal od sierpnia niszczy uprawy. Części z nich nie udało się zebrać, bo ciężki sprzęt nie mógł wjechać na pola. Wysoki stan wód utrzymuje się też w rzece Drwęcy i jeziorach na terenie Ostródy.

Rolnicy liczą straty. Na polach zostały uprawy, których nie można zebrać, bo żaden sprzęt rolniczy nie wjedzie w błoto. To w okolicach Ostródy kilkadziesiąt hektarów kukurydzy i ziemniaków. Rolnicy obawiają się też wiosny, bo ogromna ilość opadów może spowodować, że nie wjadą na pola i nie dadzą rady zasiać.

— Tak naprawdę pada nieprzerwanie od sierpnia — mówi Zofia Stankiewicz, przewodnicząca Rady Powiatowej Warmińsko Mazurskiej Izby Rolniczej Powiatu Ostródzkiego. — Ilość wody jest taka, że ziemia jej już nie przyjmuje. W wielu gospodarstwach są zalane łąki i pola, a nawet trawniki prze domem. Ten rok był trudny dla rolników, a przyszły zapowiada się podobnie.

Poza niemal ciągłymi opadami deszczu, stojąca na polach woda jest wynikiem braku poszanowania dla przedwojennej melioracji. Instalacje te, studzienki i rowy, zostały w znacznym stopniu zniwelowane, dla potrzeb hospodarstw wielkoobszarowych, bo łatwiej wjechać na takie "równe" pole ciężkim sprzętem. Efekt widać gołym okiem. Na polach powstały setki oczek wodnych, zalewając uprawy i nie pozwalając ich zebrać.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Chcieliscie drogi i betony #2368242 | 5.172.*.* 6 lis 2017 13:18

  Wycinaliscie wiele drzew.więc woda szybciej spływa i wypełnia zbiorniki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages