Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Liao Ci Fu i jego "Fizjonomia milczenia" w zamkowym muzeum

2017-11-02 10:36:45 (ost. akt: 2017-11-02 12:16:26)

Autor zdjęcia: archiwum organizatora

Od 16 listopada w Muzeum w Ostródzie będzie prezentowana niezwykła wystawa obrazów artysty pochodzącego z Tajwanu. Liao Ci Fu urodził się 73 lata temu w mieście Nantou na Tajwanie.

W 1968 roku rozpoczął studia malarskie u jednego z najwybitniejszych artystów Tajwanu, profesora Huang Jei Bi. W 1996  otworzył własną szkołę w Shilin w Tajpej. W 2007 został nauczycielem w Narodowym Centrum Sztuki w Tajpej. Od 1967 roku był zwycięzcą licznych konkursów malarskich oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Liao Ci Fu jest przedstawicielem malarstwa shan shui. Chińskie malarstwo krajobrazów shan (góra) shui (woda) bierze swój początek u zmierzchu dynastii Han, w IV wieku n. e. Rozczarowanie życiem politycznym i społecznym, któremu towarzyszył upadek dynastii Han, wojny i anarchia zmusiły Chińczyków do poszukiwania innego źródła jedności, pokoju i sensu. Tym niewyczerpanym źródłem natchnienia wielu poetów, kompozytorów, malarzy, filozofów była natura.

Obrazy Liao Ci Fu z pewnością wpisują się w kanon sztuki, w której na pierwszy plan wysuwa się natura. Artysta jest doskonałym, współczesnym obserwatorem absolutu, wieczności i piękna.
Na ekspozycję w ostródzkim muzeum składa się kilkadziesiąt obrazów pana Liao mających formę zwojów, malowanych przede wszystkim tuszem. Wystawa niewątpliwie jest okazją do wzbogacenia i pogłębienia spojrzenia na naturę oczyma kultury azjatyckiej.

Otwarcie wystawy odbędzie się 16 listopada o godzinie 17.00 w sali wystaw czasowych muzeum.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages