Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Ogień w areszcie i ucieczka osadzonych. Takie ćwiczenia odbyły się w Ostródzie

2017-10-27 15:16:46 (ost. akt: 2017-10-27 15:31:33)

Autor zdjęcia: Grzegorz Różański, PSP Ostróda

W deszczowy piątkowy poranek 27 października br. w Ostródzie na ulicy Olsztyńskiej rozegrały się sceny jak z filmu.

Kilkanaście minut po godzinie dziewiątej na dziedzińcu Aresztu Śledczego w Ostródzie wybuchł pożar. Służba Więzienna podjęła akcję gaśniczą samodzielnie, która niestety okazała się nieskuteczna.

Zaalarmowana została Państwowa Straż Pożarna. Do akcji z ostródzkiej JRG wyjechały dwa samochody ratowniczo-gaśnicze i podnośnik hydrauliczny z drabiną. Zaczęły spływać coraz bardziej niepokojące meldunku do służb. Trzech osadzonych wykorzystało sytuację i wznieciło pożar w kuchni aresztu. Sterroryzowali nożem strażniczkę i podjęli próbę ucieczki. W trakcie akcji gaśniczej prowadzonej przez zastępy PSP, pod groźbą zabicia strażniczki uciekli w kierunku ulicy Olsztyńskiej.

Strażacy podjęli kolejne działania ratowniczo-gaśnicze. Z wężowymi liniami gaśniczymi do zadymionej kuchni weszły roty strażackie. Warunki były bardzo trudne – silne zadymienie i ciasne pomieszczenia, wymogły konieczność użycia sprzętu, który chroni drogi oddechowe. Strażacy odnaleźli i ewakuowali z kuchni trzech rannych strażników. Wspólnie z funkcjonariuszami służby więziennej udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Rannych przejmowały i transportowały do szpitali zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego i Grupy Ratownictwa PCK.

Na ulicy Olsztyńskiej policja i SW ruszyły w pościg za zbiegami, którzy kierowali się do Szkoły Podstawowej nr 2. Mężczyźni przejęli broń, z której zastrzelili dwóch strażników. Jeden ze zbiegów został postrzelony i zatrzymany przez policję. W szkole dzięki błyskawicznej informacji z aresztu śledczego nauczyciele ewakuowali dzieci do sali gimnastycznej. Szkoła została otoczona przez policjantów i funkcjonariuszy SW.

Nie zniechęciło to więźniów do dalszej ucieczki. Doszło do kolejnego rozboju, tym razem zakładnikiem został pracownik szkoły. Mężczyźni ukradli samochód pracownika szkoły i zaczęli uciekać w kierunku drogi krajowej nr 7. Na szczęście zorganizowana była tam już blokada policyjna. Odział antyterrorystyczny policji zatrzymał zbiegów.

Bardzo złożony, wielowątkowy scenariusz i realistyczna symulacja pozwoliła sprawdzić się służbom w sytuacji krytycznej. Ćwiczenia dały obraz sposobu koordynacji i współdziałania służb ratunkowych i bezpieczeństwa w naszym mieście. Zagrożenie bezpieczeństwa w dzisiejszych czasach może pojawić się w najbardziej niespodziewanym momencie. Dzięki wspólnym ćwiczeniom istnieje możliwość wypracowania odpowiednich procedur i schematów działania.
Opracował kpt. Grzegorz Różański


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tadeusz #2362071 | 37.47.*.* 29 paź 2017 05:51

  to jest porażka, nieraz wchodzę na tą stronę żeby dowiedzieć się coś ciekawego o moim mieście a tu przeważnie wzajemne pompowanie i głupoty, przepraszam, czy w tym pięknym mieście już nic ciekawego się nie dzieje tylko wzajemna adoracja? niech się szkolą to ich praca, ale kogo to obchodzi, to samo z policją jeszcze księdza dajcie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PEPE #2361131 | 94.254.*.* 27 paź 2017 18:29

  Dlaczego nie powiadomiono o tej akcji mieszkańców ul.Olsztyńskiej ? Kilku doznało szoku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. utopic Marzanne #2361085 | 5.172.*.* 27 paź 2017 17:25

   wiadomo kiedy.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. precz z #2361084 | 5.172.*.* 27 paź 2017 17:24

   komuchami

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. zagrozenie blisko #2361080 | 5.172.*.* 27 paź 2017 17:20

   ale nie ten budynek

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages