Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Uczniowie "Bażyniaka" słuchali wykładów i odwiedzili teatr

2017-10-02 10:59:33 (ost. akt: 2017-10-02 11:10:41)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

14 września 2017r. uczniowie klasy 2A z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie wybrali się na Dzień Popularyzacji Matematyki do Politechniki Warszawskiej na wydziale matematyki i nauk informatycznych.

Byliśmy na wielu ciekawych wykładach, na których dowiedzieliśmy się nowych rzeczy. Na jednym z nich: “Co zobaczyła Alicja po drugiej stronie lustra?” dowiedzieliśmy się więcej o orientacji w matematyce. Pan Marek Kordos- prowadzący wykład, rozpatrywał “lustro” nie tylko pod względem tego jak je widzimy, ale także pod względem geografii, fizyki, biologii, chemii, sztuki, techniki i oczywiście matematyki.

Kolejny wykład bardzo przypadł nam do gustu, gdyż na nim mogliśmy dowiedzieć się “Jak matematycy grają w gry, czyli podstawy teorii gier”. Wykładowca- Pan Patryk Janczak
wprowadził w nas bardzo luźną atmosferę, dzięki czemu uczyliśmy się poprzez zabawę. Chyba dlatego ten wykład zapadł nam najbardziej w pamięci. Na zajęciach mieliśmy do
rozwiązania kilka zadań. Niektóre z nich były kalibru “W samolocie jest 150 pasażerów.Samolot leci z prędkością 900km/h. Ile lat ma pilot?”, a jednak są sposoby na rozwiązanie takich zadań.

Równowaga Nasha, strategia dominująca, macierz wypłat to tylko niektóre strategie, które mogą pomóc nam wygrać. Między wykładami mieliśmy też chwilę na spacer po terenie politechniki. Obszar, na którym się znajduje robi wielkie wrażenie - jest ogromny! Architektura budynków zapiera dech w piersiach, ilość wydziałów jest równie zdumiewająca.

Jak każdy wie, w naszych czasach posiadanie umiejętności porozumienia się w języku obcym jest bardzo ważna. Wykład Pani Joanny Jaszuńskiej, pt. “Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” utwierdził nas w tym. Pojawiły się m.in. sztuczki karciane, bajka o złym czarodzieju, koperty z pieniędzmi, pewien bardzo dawny teleturniej. Te zadania można było łatwo rozwiązać jeśli przetłumaczyło się je na inny język… oczywiście na język matematyki, np. w systemie dwójkowym.

Na koniec pozostało nam zapytać tylko o jedno “Jak zostać matematykiem, czyli jak udowodnić coś czego nikt jeszcze nie udowodnił”. Prezentacja Pani Kamili Łyczak kończyła naszą przygodę na politechnice. Dowiedzieliśmy się z niej o kilku młodych i zdolnych osobach, które postawiły sobie problemy matematyczne, a potem je rozwiązały. Jednak to nie było zakończenie naszej wycieczki. Po kształcącym Dniu Popularyzacji
Matematyki udaliśmy się do Teatru Polskiego na sztukę Aleksandra Fredry “Mąż i żona” w reżyserii Jarosława Kiliana. Komedia, jak na nią przystało, wywołała mnóstwo śmiechu, a gra aktorska była wyśmienita.

Tekst:
Sandra Kempa
Maja Kołecka


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages