Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 1 
im. Armii Krajowej w Ostródzie

2017-09-07 14:26:30 (ost. akt: 2017-09-07 11:35:28)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

4 września w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Obecni byli na niej przedstawiciele organizacji patrona szkoły – Żołnierze Armii Krajowej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji i organizacji współpracujących z placówkami oświatowymi, dyrektorzy ostródzkich szkół i przedszkoli, a także uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Ojca Pio w Ostródzie, którą koncelebrował Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński.

Bezpośrednio po mszy, już na terenie szkoły, galę inauguracyjną prowadziła Wicedyrektor Agnieszka Jankowska. Zaproszeni goście, społeczność szkolna i licznie przybyli rodzice mieli okazję uczestniczyć w niezwykle wzruszającej chwili – w 20. rocznicę nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Ostródzie zaszczytnego imienia Armii Krajowej odsłonięto mural poświęcony Jej pamięci. Twórcy tego dzieła na kilku metrach zawarli wszystkie najważniejsze wydarzenia, daty i symbole związane z walką podziemia niepodległościowego.

Mural ten to lekcja historii opowiadana obrazami, pisana w pamięci i sercach uczniów szkoły, nauczycieli, rodziców, a także mieszkańców miasta. Ufamy, że od tej chwili także w pamięci wszystkich, którzy w niej uczestniczyli.

Ważnym momentem inauguracji było zapalenie symbolicznego ognia przed ścianą muralu przez przedstawicielkę patrona szkoły, sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK, p. Wandę Bortkiewicz „Basię”. Pani Wanda Bortkiewicz w przejmującym przemówieniu do zebranych, szczególnie do młodego pokolenia, zwróciła uwagę na wartość patriotyzmu i wzywała do tego, by zawsze przed orłem w amarancie zginało się każde polskie kolano.

Jesteśmy wdzięczni za Jej świadectwo, które składa każdego dnia swoim życiem, pozostając wierną ideałom: Bóg – Honor - Ojczyzna. Pomysłodawcą muralu jest dyrektor szkoły Dariusz Piotr Bonisławski.

W drugiej części inauguracji, w hali sportowej uczniowie zaprezentowali gościom efektowny i niezwykle ciekawy program artystyczny, który oscylował wokół Wisły, gdyż rok 2017 jest Rokiem Rzeki Wisły. Uczestnicy mieli okazję odbyć niecodzienną podróż biegiem rzeki, odwiedzając główne miasta leżące na jej szlaku.

Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostródzie zakończyły ciepłe i pełne uznania słowa zaproszonych gości. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki z uznaniem odniósł się do faktu, że placówka przedstawia ideę reformy szkolnictwa, czyli podkreśla współistnienie tradycji z nowoczesnością.

Z kolei Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki wskazywał na jej wyjątkowość na tle innych szkół w województwie warmińsko-mazurskim, docenił dotychczasowe osiągnięcia szkoły, podkreślając jej działania dotyczące realizacji programu wychowawczego, promowania wartości i postaw związanych z patronem szkoły.

Zaakcentował stosowanie przez nauczycieli takich metod i form pracy, które prowadzą do osiągania przez uczniów szkoły wysokich wyników w nauce.
To był wyjątkowy i niezapomniany dzień, który na zawsze pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.
Wszystkim szkołom na Warmii i Mazurach życzymy dobrego roku szkolnego.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marcin #2329484 | 83.6.*.* 16 wrz 2017 21:27

  Kiedyś do nas do szkoły przyszedł taki radny, kiedyś podobno gdzieś tam naczelnik gminy. Czerwony komuch opowiadał nam o swoim przyjacielu polityku z PZPR - SLD. Stawiał nam za wzór ludzi, którzy mają bogate kartoteki w IPN. Jak dobrze, że tych ludzi już nikt nie zaprasza. Nareszcie żyjemy w wolnej Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PSL-nie głosuję #2328816 | 83.6.*.* 15 wrz 2017 16:16

  Cieszy mnie to, że teraz na inaugurację roku szkolnego do dzieci przychodzą prawdziwi bohaterowie. A jeszcze niedawno przychodzili komunistyczni działacze ZSL, PZPR przefarbowani na SLD lub PSL. O niektórych można poczytać na stronie IPN. Prawda triumfuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages