Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Europejskie Dni Dziedzictwa w gminie Ostróda i pod Grunwaldem

2017-09-02 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-02 13:25:42)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W tym roku odbędzie się 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasłem tegorocznego cyklu imprez jest „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

"Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” – to temat tegorocznej 24. edycji EDD w Polsce. Tak sformułowany ma zwrócić uwagę na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Każda społeczność lokalna ma swoją odrębną historię i swoją tradycję, często upamiętnioną w materialnej formie w postaci budowli sakralnych, pomników czy arcydzieł architektury i sztuki.

Szereg wydarzeń w regionie ma na celu promowanie bardzo często zapominanego i niszczejącego dziedzictwa kulturowego w naszym województwie. EDD są okazją do ich odkrywania i propagowania wyjątkowości Warmii i Mazur. O wydarzeniach w całym województwie więcej na stronie na http://edd.nid.pl

Wrześniowe święto zabytków, podobnie jak w całym kraju będzie, również obchodzone w Gminie Ostróda. Zwrócimy szczególną uwagę na piękno i malowniczość lokalnych krajobrazów. Będziemy odkrywać krajobraz, będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki, a także wrażliwości estetycznej oraz sztuki. Wydarzenia, odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Gminie Ostróda będą miały miejsce w: Lipowie, Samborowie, Brzydowie oraz w Glaznotach.
Zapraszamy! Udział jest bezpłatny.

Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać lokalny krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Uświadomienie sobie, że codziennie stykamy się z dziedzictwem krajobrazu, jest niezwykle ważnym elementem naszej regionalnej tożsamości. Pozwala nam lepiej rozumieć przeszłość, a tym samym dbać o przyszłość.


Oficjalne zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie województwa warmińsko – mazurskiego obędzie się 15.09.2017 r. na terenie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.


Harmonogram wydarzeń w ramach 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w gminie Ostróda

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie tuzinkowym elementem krajobrazu ? #2319244 | 5.172.*.* 2 wrz 2017 15:45

  Dla gości jadących od strony Gdańska drogą S7 i odwiedzających miasto Ostróda jest silnie wygladajacy i potężnie zbudowany Dąb Pomnik Przyrody .Jednak po ostatnim zjeżdzie Tira z s7 warto by go zabezpieczyć przed uszkodzeniem mechanicznym. W końcu to już kilkuset letni okaz dający liczne nasiona ,które mogą być wykożystane do odnowień drzewostanów nasiennych i odbudowy siedlisk lasowych jako materiał genetyczny ,który już tak rzadko występuje na Warmii.Można przecież ogłosić konkurs na nadanie nazwy dla dębu tak jak to ma miejsce w przypadku takich okazów .Umieścic tablicę pamiątkową z historią i opisem pomiarów obwodu pnia na wysokości 1.3 metra i przy ziemi .podac wysokośc drzewa i szacunkową

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

  1. sen #2319206 | 89.228.*.* 2 wrz 2017 14:46

   Warto było również dodać, że głównymi organizatorami wydarzeń, odpowiadającymi za merytoryczną stronę wydarzeń, jest Centrum Edukacji Ekologicznej Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie we współpracy z wybranymi szkołami.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. sen #2319192 | 89.228.*.* 2 wrz 2017 14:24

   I kto to pisał??? Hasło tegorocznych obchodów EDD to "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazów". To raz. Druga rzecz: gdzie tytuł warsztatów w Samborowie? Dla zainteresowanych: "Naddrwęckie krajobrazy Samborowa - krajobrazy naszego dziedzictwa" .

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages