Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Nasi strażacy nieśli pomoc ofiarom nawałnic. Harcerze organizują zbiórkę darów

2017-08-19 10:15:17 (ost. akt: 2017-08-19 11:58:55)

Autor zdjęcia: Mł. kpt. Mateusz Pawlaczyk.

Z województwa kujawsko-pomorskiego wrócili strażacy z KP PSP Ostróda, którzy przez kilka dni pomagali poszkodowanym w nawałnicach. W sobotę i niedzielę ostródzki Hufiec ZHP organizuje zbiórkę darów dla poszkodowanych.

Nawałnice, które z potężnym impetem przetoczyły się przez nasz kraj w minionym tygodniu, spowodowały ogromne szkody. Najbardziej dotknięci kataklizmem zostali mieszkańcy województw wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Nasi strażacy zostali skierowani w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP do miejscowości Sępólno Krajeńskie w woj. kujawsko-pomorskim.

Do udzielania pomocy wyjechał samochód ratowniczo-gaśniczy w obsadzie pięciu strażaków. Od wczesnych godzin porannych 12 sierpnia strażacy przystąpili do działań ratowniczych. W pierwszej kolejności usuwali powalone drzewa z dróg dojazdowych do miejscowości. Po kilkunastu godzinach dotarli do pierwszych domostw.

Strażacy sprawdzali czy ktoś z mieszkańców nie potrzebuje pomocy medycznej i następnie przystąpili do zabezpieczania domów, z których zerwane zostały dachy.

Dwa dni później kolejnych czterech strażaków z naszej komendy, zostało wysłanych w rejon kataklizmu. Tym razem zabrany został również agregat prądotwórczy o dużej mocy.
Funkcjonariusze podmienili swoich kolegów, którzy niemal nieprzerwanie pracowali przez dwie doby. Zadanie jakie dostali polegało na dostarczaniu do gospodarstw rolnych na terenie gminy Koronowo energii elektrycznej. Każde gospodarstwo sukcesywnie zasilane było przez dwie godziny w celu uruchomienia maszyn do wytwarzania paszy i nakarmienia zwierząt hodowlanych. Dodatkowo usuwane były także powalone drzewa

Nasi strażacy powrócili z terenów dotkniętych nawałnicami 16 sierpnia. Ich praca była bardzo ciężka, pracowali w sumie przez pięć dni. Często była to praca w bardzo trudnych warunkach, z narażeniem życia i pod działaniem silnego stresu. Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie bryg. Tomasz Ostrowski podczas zmiany służby podziękował wszystkim strażakom za gotowość i profesjonalizm w niesieniu pomocy ofiarom nawałnic. Na podstawie rozporządzenia MSWiA w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej, przyznał dziewięciu funkcjonariuszom dodatek motywacyjny za udział w akcjach ratowniczych o dużym obciążeniu psychofizycznym.

Tekst: kpt. Grzegorz Różański


Harcerz pomagają poszkodowanym:


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Taką mają #2309928 | 5.172.*.* 19 sie 2017 12:17

    robote

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages