Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Plener artystyczny w Glaznotach

2017-07-21 06:00:00 (ost. akt: 2017-07-20 13:25:30)

Autor zdjęcia: Archiwum UG Ostróda

Wzgórza Dylewskie inspirują artystów. W dniach 3-13 lipca 2017 r. przy wiejskim kościele gotyckim w Glaznotach odbył się plener artystyczny.

Złożyły się na to dwa wydarzenia: plener malarski i plener rzeźby w kamieniu. W przedsięwzięciu wzięło udział 15 malarzy z Iławy, Ostródy i Olsztyna oraz 7 rzeźbiarzy z Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Wieliczki. Wydarzenie zorganizowano w ramach długofalowego projektu „Centrum Kultury Pamięci w Glaznotach”. Plener to kontynuacja działań, w ramach których we wrześniu 2015 r. społecznościom lokalnym zamieszkującym miejscowości Wzgórz Dylewskich udostępniono kamienny Krąg Wspólnoty Kultur.

Celem pleneru było odkodowanie ukrytych potencjałów Wzgórz Dylewskich, wydobycie i pokazanie wartości przestrzeni, które stanowią o wyjątkowości krajobrazowej i niezwykłości dziejowej tej krainy. Tematami prac malarskich i rzeźbiarskich miały być miejsca nieoczywiste na pierwszy rzut oka, a jednocześnie piękne i warte wyeksponowania. W maju i czerwcu odbyły się objazdy wprowadzające w tematykę pleneru, w celu zainspirowania do podjęcia „innego”, patrzenia na Wzgórza Dylewskie. Podczas objazdów każdy artysta mógł sporządzić dokumentację fotograficzną tych miejsc i dokonać wyboru obiektu swej akcji artystycznej.

Malarze mają czas do 15 września na dokończenie swych dzieł w zaciszu pracowni. Wernisaż przewidziany jest na dzień 30 września w ramach podsumowania Europejskich Dni Dziedzictwa na Wzgórzach Dylewskich, koordynowanych przez Alicję Szarzyńską, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Wiesława Skrobota, koordynatora Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie. Wydarzenie to odbędzie się w gotyckim kościele w Glaznotach i w tamtejszej świetlicy wiejskiej. Strategicznym współorganizatorem wernisażu jest Gmina Ostróda.

Plener mógł się odbyć dzięki finansowemu wsparciu gminy Ostróda - władze gminy wspierają te kreatywne inicjatywy, które przyczyniają się do promowania tego unikatowego i atrakcyjnego terenu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Niezwykle ważna była także ofiarność finansowa Piotra Rydla z Rumiana (gm. Rybno), właściciela gospodarstwa rolnego i wielkiego miłośnika Wzgórz Dylewskich oraz Ziemi Łążyńsko-Lubawskiej oraz Giseli Olschewski-Schweda z Gelsenkirchen, dawnej mieszkanki Glaznot. Nie bez znaczenia było przyjazne nastawienie księdza Krzysztofa Kopacza, pastora iławskiej ewangelicko-metodystycznej parafii Miłości Bożej, administrującego gotyckim kościołem w Glaznotach, a także pomoc strażaków z glaznockiej drużyny i sołtysa wsi Grażyny Gasikowskiej. Głazy dla rzeźbiarzy dostarczył i przygotował dla artystów wielki przyjaciel projektu „Centrum Kultury Pamięci w Glaznotach”, Kazimierz Marszelewski z Lubstynka, właściciel Kopalni Kruszywa Naturalnego w Glaznotach.
źródło: UG Ostróda
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages