Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Jagiełło znów wygrał pod Grunwaldem

2017-07-19 11:26:08 (ost. akt: 2017-07-19 11:44:10)

Autor zdjęcia: Paulina Kołodziejska

Tegoroczna dwudziesta już inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem wypadła dokładnie w 607. rocznicę. Na polach Grunwaldu nie zabrakło tłumów liczonych w tysiącach, by zobaczyć największą inscenizację jednej z bitew średniowiecznej Europy.

Zgodnie z Grunwaldzką tradycją w dzień przed inscenizacją odbywa się próbna bitwa, aby zsynchronizować wszystkie ruchy i dopracować szczegóły przed sobotnim wydarzeniem. Na piątkowej próbie mogliśmy liczyć na kreatywność odtwórców. W średniowiecznej scenerii nie zabrakło hipsterów na koniach, aniołów, demonów, świętych Mikołajów, szejków, parodii Słonecznego Patrolu, a także Galijskiej wioski z Asterixem i Obelixem na czele.

Natomiast w sobotę 15 lipca zrobiło się już poważnie. Wybuch armat przed godziną 15 dał znać publiczności zgromadzonej na Grunwaldzkim polu, że zaczyna się inscenizacja. Setki rycerzy w zbrojach wyszły, by zmierzyć się po raz dwudziesty i odwzorować to, co działo się dokładnie 607 lat wcześniej. Płonąca wioska, szczęk mieczy, tłumy rycerzy walczących ze sobą i wybuchy z armatek oraz roznosząca się echem po całym polu ”Bogurodzica”.

Całość okraszona była historycznymi zapiskami, czytanymi przez Jana Długosza, w rolę którego wciela się aktor z Teatru im. Jaracza w Olsztynie . Po godzinnej inscenizacji, szczęku stali i wybuchach widzowie zebrani pod Pomnikiem Bitwy dostali to, po co przybyli czyli zwycięstwo Władysława Jagiełły i jego wojsk nad krzyżakami. Według szacunków inscenizację w tym roku oglądało około 80 tysięcy widzów. peka


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2290175 | 83.31.*.* 19 lip 2017 21:36

    Tak blisko mieszkam, a jeszcze nie byłam na inscenizacji bitwy.Szkoda.......może kiedyś?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages