środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Dwie osoby ranne na budowanej wysoko estakadzie. Strażacy sobie poradzili

2017-05-09 16:00:43 (ost. akt: 2017-05-09 16:11:57)

Autor zdjęcia: St. asp. Janusz Markowski

Takie ćwiczenia pod kryptonimem „Wiadukt – Lesiak” zorganizowano na estakadzie budowanej 40 metrów na ziemią w ciągu drogi krajowej nr 16 koło Ostródy.

Była to pierwsza odsłona w powiecie ostródzkim akcji społecznej „Kręci Mnie Bezpieczeństwo” zainaugurowanej przez Mariusza Błaszczaka – ministra spraw wewnętrznych i administracji, propagującej powszechne zasady bezpieczeństwa. Jednym z elementów akcji jest prezentowanie sposobu prowadzenia działań ratowniczych przez służby ratunkowe.

We wtorek 9 maja odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Wiadukt – Lesiak”, realizowane na nowo budowanej przeprawie mostowej w ciągu drogi krajowej nr 16. Powstający wiadukt jest obiektem imponujących rozmiarów, płaszczyzna mostowa przeprawy podwieszona jest na wysokości ponad 40 metrów od poziomu gruntu. Stanowi to nowe wyzwanie dla służb ratowniczych w naszym powiecie, w szczególności dla straży pożarnej. We współpracy z wykonawcą drogi, który również promuje zasady bezpieczeństwa w budownictwie, zorganizowane zostały ćwiczenia zgrywające dla podmiotów ratowniczych.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń upozorowany został wypadek budowlany. Dwie osoby pracujące, na wiadukcie zostają potrącone przez transportowany żurawiem wieżowym ładunek. W wyniku zdarzenia odnoszą poważne rany – są nieprzytomne w bezpośrednim zagrożeniu życia. Taką właśnie informację przekazał w zgłoszeniu do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Ostródzie kierownik odcinka budowy. Dokładnie tak samo jak w przypadku realnych działań ruszyła machina ratownicza. Na miejsce wypadku dysponowane są dwa samochody ratowniczo-gaśnicze i samochód rozpoznawczo - ratowniczy z ostródzkiej JRG oraz drabina mechaniczna z OSP Ostróda.

Na miejscu akcji dowódca w wyniku zebranych informacji, zażądał zadysponowania specjalistycznych grup wysokościowych. Okazało się, że niemożliwa jest ewakuacja poszkodowanych przy pomocy drabiny mechanicznej. Trzydziestometrowy wysięg drabiny okazał się zbyt krótki. Strażacy udali się na wiadukt i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy rannym. Do działań wkroczyli specjaliści w dziedzinie ratownictwa wysokościowego z SGRW PSP Olsztyn i Gołdap.

Gdy akcja ratownicza trwa w pełni, dochodzi do kolejnego wypadku. Operator żurawia wieżowego schodząc po trapie dźwigu upada i łamie sobie rękę. Obrażenia uniemożliwiły mu samodzielne zejście na dół. Strażacy wykorzystując techniki alpinistyczne ewakuują poszkodowanych na ziemię.

Ćwiczenia były skomplikowane i zawierały kilka dziedzin ratowniczych. Było to pierwsze zapoznanie się strażaków ze specyfiką obiektu. Jednocześnie pracownikom i inwestorom budowy oraz samorządowcom zaprezentowano techniki ratownicze, które realizuje Państwowa Straż Pożarna. W ćwiczeniach udział wzięła również Grupa Ratownictwa PCK z Ostródy.
Opracował: kpt. Grzegorz Różański

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Leeeeeeee #2241103 | 5.172.*.* 9 maj 2017 20:15

  Siakkkkkkk

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wysokosc wieksza od #2241081 | 5.172.*.* 9 maj 2017 19:46

  dlugosci drabiny . luzik

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ciekawe #2241069 | 5.172.*.* 9 maj 2017 19:24

  kto będzie pilnował ,by nikt tak nie wszedł na pożegnanie ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Związkowiec #2241056 | 90.195.*.* 9 maj 2017 19:07

  Przestańcie wy opóźniać robotę, terminy napięte. Jak nie archeolodzy znajdą ucho od dzbanka i blokują na 3 miesiące to inni odciągają ludzi od pracy. Co dalej wycieczki ze szkoły by pogadać z robotnikami, czy kreci ich praca i czy lubią wysokość ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. NOICO #2240979 | 89.228.*.* 9 maj 2017 18:01

  A DEBILNY TELEEXPRESS PODAŁ ŻE TO W OLSZTYNIE JAKI RZĄD TAKIE WIAOMOŚCI OD KURSKIEGO -ŻENADA

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages