Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

W maju obchodzimy IV Dni Gizewiusza. Program obchodów

2017-05-07 09:09:53 (ost. akt: 2017-05-07 11:17:37)

W Ostródzie rozpoczęły się IV Dni Gizewiusza. Organizatorem jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie. W tym roku obchody przybierają szczególnie podniosły charakter, ponieważ powiązane są z jubileuszem 500 lat Reformacji.

„Reformacja na Mazurach”, to tytuł wystawy jaką do 14 maja można oglądać na ostródzkim zamku w salach muzeum.
Wystaw ta jest elementem obchodów IV Dni Gizewiusza, które zgodnie z tradycją kolejny raz odbywają się w miesiącu Gizewiusza, maju. Wystawa została uroczyście otwarta 4 maja. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz.

Wystawa prezentuje przede wszystkim zbiory wypożyczone z Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach oraz parafii i muzeum. Wielkim skarbem jest także Biblia z odręcznym autografem ks. Gustawa Gizewiusza, własność Liceum w Ostródzie.

Po oficjalnych przemowach i pozdrowieniach, uczestnicy wernisażu mogli zwiedzić wystawę wraz z ks. Wojciechem Płoszkiem, proboszczem ostródzkiej parafii ewangelickiej. Uczestnicy mieli okazję posłuchać m.in. o ewangelickim piśmiennictwie, tradycjach i zwyczajach. Wystawa pokazuje w sposób szczególny wkład mazurskich ewangelików w budowanie polskiej kultury i tradycji. Tereny te były bowiem sercem polskiej Reformacji, a drukowane w Prusach Książęcych książki służyły w całym Królestwie Polskim. Uzupełnieniem wystawy są stroje liturgiczne, naczynia komunijne i fotografie mazurskich kościołów.

Pewną niespodzianką dla wszystkich zebranych okazał się, trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili, udział pana Zbigniewa Szymańskiego, który przyjechał do Ostródy wraz z najbliższą rodziną. Pan Zbigniew zwrócił się przed kilkoma dniami do Parafii z iście sensacyjną wiadomością.

Okazuje się, że jego ojciec – pan Marian – w 1945 r. był podoficerem 53 pp Wojska Polskiego, który przez kilka miesięcy stacjonował w Ostródzie. Był on członkiem orkiestry wojskowej. Korzystając z pobytu w mieście poznawał okolice, docierając także do ruin dawnej ewangelickiego kościoła miejskiego przy rynku, obecnie kościoła pw. Dominika Savio przy Placu 1000-lecia. Przechodząc przez gruzy budowli trafił na niesamowite znalezisko.

W pozostawionych po sobie pamiętnikach tak opisuje to zdarzenie: „Kiedyś wracając od nich, wstąpiłem do spalonego kościoła oglądnąć te gruzy i zgliszcza, mury były w porządku ale wnętrze i okna – spalone, mało było części, które by się jeszcze przydały? Nagle o coś zahaczyłem i potknąłem się – szukam co to może być? Coś w gruzach błysnęło, nachylam się i ręką odwalam gruz – patrzę, a to mosiężny krzyżyk bez podstawki, jakie stoją przy ołtarzach w kościele, wyciągnąłem go z gruzu trochę przetarłem, zawinąłem w papier i zabrałem do koszar, a po zwolnieniu do cywila – oczyściłem i do dziś wisi na ścianie w pokoju jako pamiątka z czasów wojny.”

Okazuje się więc, że dzięki zapobiegliwości pana Mariana udał się uratować jedyny znany element przedwojennego wyposażenia tegoż kościoła. Dziś po 70 latach syn postanowił oddać tą rodzinną pamiątkę prawowitym właścicielom, spadkobiercom przedwojennego dziedzictwa ewangelickiego, a więc naszej parafii.

Jesteśmy wdzięczni panu Zbigniewowi i jego otwartości. Krzyż nie tylko wróci do swojej pierwotnej funkcji, ale także będzie skarbem wszystkich ostródzian. Bardzo możliwe, że jest ko krzyż, który po pożarze kościoła, został ufundowany w 1857r. p rzez żonę miejskiego skarbnika. Zapewne wiele jest jeszcze takich pamiątek w Ostródzie. Wierzymy, że śladem pana Zbigniewa podążą kolejne osoby, które przekazując powojenne znaleziska pozwolą by stały się one elementem wspólnego dziedzictwa historycznego naszego miasta i mogły cieszyć oczy wszystkich mieszkańców i odwiedzających. Krzyż można oglądać na naszej wystawie. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Zapraszamy także do udziału w kolejnych punktach obchodów „IV Dni Gizewiusza”:

Koncert Mate. O „Pieśni naszych Ojców”
13 maja 2017r. g. 18.00, Sala reprezentacyjna na zamku w Ostródzie, wstęp wolny

Wykład popularnonaukowy: „ks. Gustaw Gizewiusz – etnograf i folklorysta” prelegentka: dr Anna W Brzezińska UAM
18 maja 2017r. g. 18.00, Czytelnia Biblioteki Miejskiej na Zamku

Projekcja filmu „Luter”, reż. Eric Till 2004
24 maja 2017r., g. 18.00, Sala kameralna w amfiteatrze

Projekcja w Morągu
23 maja 2017r., g. 11.00 i 17.00, kino Narie” w Morągu

Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie im. ks. Gustawa Gizewiusza
nabożeństwo ekumeniczne kościół pw. św. Dominika Savio w Ostródzie i złożenie kwiatów na grobie Patrona, uroczystości w szkole.
19 maja 2017r., g. 10.00

Więcej informacji na:
www.ostroda.luteranie.pl
www.mazury500.luteranie.pl
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Patroni honorowi:
Ks. bp Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Andrzej Wiczkowski, Starosta Powiatu Ostródzkiego; Czesław Najmowicz, Burmistrz Ostródy;

Współorganizatorzy:
Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników, Centrum Kultury w Ostródzie, Muzeum w Ostródzie, Biblioteka Publiczna w Ostródzie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ostródzie, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Olsztynie.

IV Dni Gizewiusza dofinansowane zostały ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Ramach otwartego konkursu ofert.
Źródło: ks. Wojciech Płoszek

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przypadek ? #2239170 | 5.172.*.* 7 maj 2017 12:44

  Był obrońcą i propagatorem języka i kultury polskiej na Mazurach, a także utrzymywał kontakty ze środowiskami patriotycznymi w innych częściach ziem polskich oraz w Czechach i na Łużycach. W 1841 roku spotkał się w Ostródzie z innym znanym działaczem polskim Krzysztofem Mrongowiuszem, który przekazał mu memoriał do króla pruskiego w sprawie swobód językowych dla ludności mazurskiej. Wiosną 1842 roku dokument ten wręczył osobiście Fryderykowi Wilhelmowi. Po powrocie z Berlina skomentował swoje starania w liście do Mrongowiusza: „Na Boga! Trzeba podnieść wrzawę, gdyż szatańscy wrogowie polskości teraz tym więcej się krzątają dookoła swego piekielnego dzieła, ponieważ się coraz to bardziej domyślają, że rzemiosło mogłoby im być w najbliższym czasie wytrącone z ręki’[3]. Kandydował w 1848 r. do berlińskiego parlamentu jako przedstawiciel społeczności polskiej. Zmarł w dniu wyborów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dziwi fakt wystąpienia Burmistrza i Marszałka #2239161 | 5.172.*.* 7 maj 2017 12:35

  Na tle baneru 500 lat reformacji.Ruchu Marcina Lutra iKalwinistów nawołującego do przejęcia władzy świeckiej nad kościołem.Reformacja była przyczyną licznych wojen religijnych z wojną trzydziestoletnią na czele. W ich wyniku w większej części Europy przyjęto zasadę Cuius regio, eius religio (czyja władza, tego religia), oznaczającą, że władca decydował o wyznaniu swoich poddanych. W nielicznych krajach (np. Rzeczpospolita Obojga Narodów) reakcją na reformację był wzrost znaczenia idei tolerancji. Upadek autorytetu Kościoła spowodowany przez reformację przyczynił się w późniejszych wiekach do sukcesów takich prądów umysłowych jak racjonalizm, czy oświecenie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages