Małdycka Noc Sów 2017 z koncertem ptasich śpiewów

2017-04-03 23:50:46(ost. akt: 2017-04-03 23:57:30)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W niezwykle ciepły, wiosenny, piątkowy wieczór odbyła się po raz drugi w Małdytach „Noc Sów”. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Ptaki Polskie”, a tegoroczna edycja jest już szóstą z kolei. W Małdytach organizatorem „Nocy Sów” jest szkoła podstawowa, która realizuje projekt edukacyjny „Szkoła na pTak!”. W tym roku uczestnikami byli głównie uczniowie klas czwartych i piątych naszej szkoły.
Pierwsza część spotkania miała miejsce w szkolnej pracowni przyrody. Tu młodzi obserwatorzy poznali tajemnice bezszelestnego lotu i elementy budowy umożliwiające sowom skuteczne, nocne łowy. Poznali też gatunki ptaków, ich zwyczaje, głosy, siedliska i miejsca gniazdowania. Dowiedzieli się, dlaczego właśnie te ptaki stały się symbolem Ateny, greckiej bogini mądrości oraz jaką rolę odgrywały w polskich legendach i kulturze. Uczestnicy mieli bardzo dużo pytań, opowiadali też o swoich doświadczeniach z sowami.

Tą część zakończyła prezentacja odcinka filmu „Ocalony świat” pod tytułem „Tajemniczy nocni łowcy”. Oglądając sceny filmu odwiedzaliśmy różne regiony Polski, poznając nie tylko zwyczaje sów, ale przede wszystkim sposoby ich ochrony. Ciekawostką był fakt, że jako pierwsze ukazane są w filmie sowy zamieszkujące okoliczne lasy należące do Nadleśnictwa Dobrocin.

Kolejnym etapem spotkania były warsztaty. Każdy z uczestników wykonał samodzielnie sympatyczną zawieszkę na szyję w kształcie sowy. W trakcie pracy uczniowie odpowiadali na pytania quizu. Sprawdzał on, czy uważnie słuchali prezentacji i oglądali film. Trzeba przyznać, że wspólnymi siłami udało się uzyskać odpowiedź na wszystkie pytania.

Gdy nastał zmierzch wyruszyliśmy do lasu. Jednym z przewodników po leśnych duktach był starszy kolega, uczeń małdyckiego gimnazjum. Las przywitał nas prawdziwym koncertem ptasich śpiewów. Niestety, mimo wytężania słuchu, nie udało się odróżnić głosu puszczyka. To właśnie ten ptak słyszany był tu wcześniej wielokrotnie. O zmroku nastała cisza. Ruszyliśmy w głąb lasu cały czas mając nadzieję, że puszczyk się do nas odezwie. Nie pomogły jednak wabienia, pohukiwania, prośby i zaklęcia. Ale żaden z uczestników nie czuł rozczarowania. Może sprawiła to magia wiosennej nocy?

Zakończeniem spotkania było ognisko, o które zadbali rodzice uczniów. Po długim marszu pieczone nad ogniem kiełbaski smakowały znakomicie. W doskonałych humorach, choć już trochę zmęczeni, nocni poszukiwacze przygód wrócili do domów pod opieką rodziców. Na pamiątkę, oprócz wrażeń, każdy otrzymał okolicznościowy dyplom „Człowieka na pTak!” potwierdzający udział w wydarzeniu.
Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy w trakcie spotkania zgodnie stwierdzili, że tego dnia widzieli sowę. Takie wszak nazwisko nosi jedna z uczennic, którą z tej okazji uczyniliśmy naszym honorowym gościem.
Dariusz Łuczak
SP Małdyty


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5