Niedziela, 9 grudnia 2018. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Nie udało się referendum w Dąbrównie. Bardzo niska frekwencja (wyniki nieoficjalne)

2017-02-19 12:00:00 (ost. akt: 2017-02-19 22:07:24)

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Z pierwszych informacji wynika, że w referendum w sprawie odwołania wójta w Dąbrównie wzięło udział niewiele ponad 200 osób. To zwycięstwo wójta Piotra Zwalińskiego, który zostaje na swoim stanowisku i totalna porażka inicjatorów referendum.

Przypomnijmy, decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta gminy Dąbrówno podjął komisarz wyborczy w Elblągu po tym, jak 9 grudnia 2016 r. grupa mieszkańców złożyła taki wniosek, a potem poparła go wymaganą liczbą 350 podpisów (jak się okazało w głosowaniu, do urn poszło o wiele mnie osób niż zebrano podpisów).

Inicjatorzy referendum zarzucili wójtowi między innymi: mobbing, złe zarządzanie gminą, nepotyzm i niewywiązywanie się z wyborczych obietnic. Wójt odpierał zarzuty uważając je za bezpodstawne, a część przeciwników referendum twierdziło, że jego inicjatorzy związani są z poprzednimi władzami gminy i chcą powrotu do dawnych porządków.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, głosowanie w sprawie odwołania wójta gminy jest ważne jeśli do urn pójdzie minimum 3/5 spośród osób, które brały udział w wyborze odwoływanego organu. Żeby referendum odwoławcze w Dąbrównie było ważne, zagłosować musiało minimum 1221 osób, a frekwencja przekroczyć 35%. Niewiele ponad 200 osób, które wzięły w nim udział, to ok. 6 procentowa frekwencja i totalna porażka inicjatorów referendum.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #2186708 | 188.146.*.* 20 lut 2017 23:05

  organizatorom referendum trzeba oddać taczki bo dalej muszą na budowie zasuwać. Koniec marzeń o przejęciu władzy, trzeba wracać tam gdzie swoje miejsce.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. spacerowicz #2186626 | 37.47.*.* 20 lut 2017 20:52

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Byłem na spacerze a światło u pana K się świeci, czyżby miał problemy zz wyprowadzeniem się.

   1. Mieszkaniec Gminy Dąbrówno #2186499 | 83.9.*.* 20 lut 2017 18:18

    Dotyczy komentarza z wczorajszego dnia panów - Kalmana, Zalewskiego,Brzeskiego. Kulturalny człowiek umie walczyć, wygrywać i kulturalnie przegrywać. Z waszego panowie komentarza jasno się wreszcie uwidoczniło z kim mamy do czynienia. Stać was było na przybijanie swoich plakatów na setkach drzew, na opłacanie "zastraszaczy" innych mieszkańców, na stawianie piwa i.t.p. za to by na wasze zachciewajki głosowano, na zebrania celem przekonywania nie przekonanych - to nie miejcie pretensji że tyle się napracowaliście. Trzeba było słuchać innych. Teraz powinniście za to zapłacić!!! I płacicie. Będziecie płacić jeszcze więcej - za pomówienia, wyzwiska, oskarżenia, a przede wszystkim za nieposzanowanie innych ludzi i mieszkańców tej gminy. A tak na koniec - ja też potrafię waszym językiem - bez wykropkowywania. Najlepiej to nie ruszać GÓWNA by bardziej nie śmierdziało!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. xd #2186433 | 178.37.*.* 20 lut 2017 16:42

    Gminę Dąbrówno można porównać do psiego kału Obecna władza polała go trochę czekoladą (parcie na szkło, milion zdjęć przy każdym najmniejszym wydarzeniu, robienie czarnego PRu potencjalnym przeciwnikom), najgorszy jest fakt, że motłoch myśli, ze to baton. Życzę smacznego!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Mazur #2186376 | 83.9.*.* 20 lut 2017 15:15

    Referendum nie jest zwycięstwem wójta, a porażką demokracji i idei referendum. Gdyby obowiązywała zasada ważności referendum bez względu na liczbę głosujących, władza nie skupiałaby się na apelach i działaniach o niebranie udziału, lecz starała zmobilizować swoich zwolenników. A tak nie wiemy, czy wójt ma rzeczywiste poparcie. Nawet on tego nie wie. A jeśli nie ma? Reasumując: ustawodawca powinien dokonać zmian w ustawie o referendum lokalnym . Jeśli dopuszcza jego możliwość (po zebraniu odpowiedniej liczby głosów) to nich zniesie wymóg frekwencyjny. W każdym innym przypadku rzeczywiście szkoda pieniędzy podatników.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (48)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages