Sanepid wykrył zanieczyszczenia wody w naszych wodociągach

2017-02-09 16:39:01(ost. akt: 2017-02-09 16:50:11)

Autor zdjęcia: GO/B.Sz.

W środę (08.02) Inspektor Sanitarny stwierdził brak przydatności wody do spożycia w kolejnych wodociągach. W jakich miejscowościach nie napijemy się wody z kranu?
Brak przydatności wody do spożycia z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne została ogłoszony w kilku miejscowościach.
U nas są trzy wodociągi z zanieczyszczoną wodą.

Bakterie grupy coli wykryto w wodociągu Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Łukcie. Poza tym w powiecie ostródzkim w wodociągu OW Stanica Wodna (Stare Jabłonki) stwierdzono utrzymującą się ponadnormatywną obecność jonu amonowego.

Oprócz tego w wodociągu Karnity stwierdzono ponadnormatywną obecność żelaza i manganu. Ten wodociąg zaopatruje miejscowości Karnity i Ligi, 220 osób.

Inne miejsca z zanieczyszczoną wodą w regionie to:
- W powiecie lidzbarskim w miejscowości Morawa. Powodem jest obecność bakterii grupy coli.
- W powiecie ełckim w Prostkach i w Boguszach. Tam stwierdzono wysoki wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów.
- W powiecie olsztyńskim w wodociągu lokalnym Mierki stwierdzono wzrost bakterii grupy coli.
- W powiecie piskim w miejscowościach Karpa, Hejdyk i Ciesina stwierdzono utrzymujące się ponadnormatywne stężenia parametrów fizykochemicznych w wodzie (manganu).
- W powiecie lidzbarskim z kolei stwierdzono obecność żelaza, manganu i jonu amonowego. Wodę niezdatną do picia mają cztery miejscowości: Ełdyty Małe, Ełdyty Wielkie, Wilczkowo, Zajączki.
- Problem z wodą jest także w powiecie ełckim. Tamtejszy wodociąg Kobylin (tu z kolei "winny" sytuacji jest mangan) zaopatruje 13 miejscowości: Glinki, Kobylinek, Kobylin, Sokółki, Długochorzele, Gorczyce, Guty Rożyńskie, Kurzątki, Marchewki, Wojtele, Krupin, Popowo, Sołtmany.
- W powiecie oleckim "winnym" niezdatności wody do spożycia jest jon amonowy. Jego ponadnormatywną obecność stwierdzono w wodociągu Gordejki Małe. Zaopatruje miejscowość Gordejki Małe (89 osób).

Aktualne informacje dotyczące jakości wody, można uzyskać od podmiotów dostarczających wodę oraz ze stron internetowych urzędów gmin i we właściwych miejscowo Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych.

Zapraszamy do lektury


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5