Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana Bażyńskiego z wizytą w szkole Czeskiej Republiki

2017-02-09 10:02:26 (ost. akt: 2017-02-09 10:10:50)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Rozwój nauczycieli i kadry zarządzającej gwarancją poprawy jakości szkoły”. Celem projektu jest podnoszenie jakości pracy szkoły w obszarze kształcenia, wychowania i opieki, organizacji i zarządzania.

W ramach realizacji tego projektu, ośmioosobowa grupa nauczycieli liceum wyjechała podczas ferii zimowych na tydzień do Republiki Czeskiej. Osoby te miały możliwość wzięcia udziału w praktykach zawodowych job shadowing polegających na obserwacji pracy osób uczących w zagranicznej szkole.

Szkołą partnerskąnaszego liceum jest Gymnazium a Stredni odborna skola dr. Vaclava Smejkala w Usti nad Łabą. Udział w mobilności pozwolił uczestnikom bliżej poznać czeski system edukacji, organizację wizytowanej placówki, nowe metody i formy pracy. Wszyscy zwrócili uwagę na aranżację wnętrz bogatą w różnorodne formy plastyczno – artystyczne, wykonane przez młodzież pod kierunkiem zastępcy dyrektora szkoły Vladymira Kazdę lub jego samego.

Z lekką zazdrością nauczyciele oglądali sale laboratoryjne chemiczne i biologiczne oraz bogato wyposażone duże sale gimnastyczne. Większość zajęć edukacyjnych podobnie jak w naszym liceum prowadzona jest z wykorzystaniem technik multimedialnych, tablic interaktywnych i specjalistycznego oprogramowania.

Oprócz spędzonego czasu w szkole i lokalnym organie prowadzącym szkołę, wspólnie z czeskimi partnerami poznawaliśmy i zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki w Usti nad Łabą, Litomericach, Pradze i Dreźnie. Była to świetna okazja do wzajemnego poznania się, wymiany zawodowych doświadczeń, poznania różnic i podobieństw pracy w naszych szkołach, omówienia systemów edukacji oraz realiów pracy. Ciągły kontakt z językiem pozwalał na całkowite zanurzenie się w kulturę danego kraju.

Uczestnicy projektu poszerzyli znajomość języka angielskiego i czeskiego oraz zdobyli większą swobodę w posługiwaniu się tymi językami w sytuacjach zawodowych i życia codziennego. Wyjątkową wartością była integracja z dyrekcją i nauczycielami szkoły czeskiej, ale też integracja samych uczestników. Mamy nadzieję, że po powrocie z mobilności, współpraca będzie kontynuowana i zaowocuje powstawaniem nowych wspólnych projektów.

Mobilność kadry edukacyjnej to bardzo dobry sposób, by nie tylko wzbogacić swój warsztat pracy, zdobyć nowe umiejętności oraz podnieść jakość kształcenia, ale również nawiązać znajomości z nauczycielami z całej Europy i doskonalić swoje umiejętności językowe. Całkowite dofinansowanie projektu z UE wynosi 164 993,56 PLN.
Wioletta Ewartowska

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Bazyniak

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ostródzianka #2182246 | 83.9.*.* 14 lut 2017 15:09

  UE daje szansę wszystkim chyba dlatego LO pojechało do Czech niech inne szkoły biorą z LO przykładti

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Leszek #2178494 | 94.254.*.* 10 lut 2017 08:19

  Czyli po powiatowych urzednikach teraz jeszcze i nauczyciele mają zagraniczne wycieczki za darmoszke z pieniedzy podatników (pozdrowienia dla tych ktorzy myślą że kasa z unii bierze sie z drzewa). Moze warto w koncu rozliczyc z efektow te wszystkie wyjazdy? Np starostwo tyle lat jezdzi ale jakos nie chwalą sie efektami wyjazdów. Teraz nauczyciele szkoły chyba w nagrode za spuszczenie LO w rankingach na łeb na szyje tez dostali wycieczke do Czech. Super sie bawia. Integracja, kilka angielsko brzmiących słowek co to oni niby nie robili i jakos to sie kreci. Fajnie sie bawia. Kwintesencja upadku UE...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dg #2178425 | 95.160.*.* 9 lut 2017 23:30

  a z ciekawości za takie wyniki sprawdziłbym premie dla dyr, czy po tak skandalicznych wynikach dostawał premie? i ile?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. hjk #2178424 | 95.160.*.* 9 lut 2017 23:28

  Angus no faktycznie robi się, szkoda tylko że efektów brak spadek w rankingu szkół że głowa mała, znaczy za to mamy komplementować dyrektora, jako oczywiście odpowiedzialnego za jej zarządzanie, Selezjan to inna sprawa, wyniki mówią same za siebie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Angus #2178386 | 178.37.*.* 9 lut 2017 22:02

  Patrząc na te komentarze nasuwa się taka myśl, że najlepiej w nich widać (nawet się wylewa) najbardziej polskie słowo - złożone wyłącznie z polskich znaków diakrytycznych - ŻÓŁĆ. Zazdrościcie, że ktoś coś robi, komuś się chce, a Wam nie? Przykro i żal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages