Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Patriotyczne śpiewanie u Noblistów

2016-11-15 10:27:22 (ost. akt: 2016-11-15 10:31:31)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

„Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” - Ks. Piotr Skarga. Wolność była, jest i będzie na zawsze wpisana w serca i dusze Polaków. W czwartek 10 listopada uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie upamiętnili kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.

W ramach V Edycji Ogólnopolskiej Akcji ROZŚPIEWANA PRZERWA - PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE szkoła od rana rozbrzmiewała dźwiękami patriotycznych pieśni i piosenek. Zgromadzeni w sali gimnastycznej gimnazjaliści ramię w ramię ze swoimi nauczycielami dźwięcznym głosem i pełną piersią odśpiewali wspólnie następujące pieśni: „Rota”, „Piechota”, „Legiony”, „Wojenko, wojenko” i „Mazurek Dąbrowskiego”. Każdy utwór poprzedzał krótki komentarz, który był jednocześnie informacją o dziejach naszej Ojczyzny i historii wykonywanej pieśni. Całość dopełniała prezentacja przypominająca zebranym ważne wydarzenia dotyczące utraty a następnie odzyskania niepodległości przez Polskę. Podobne informacje pojawiły się także na każdym z pięter szkoły. Przedsięwzięcie przygotowały klasy 1 c, 1 a oraz 2 c i 2 a pod opieką p. Katarzyny Ślusarz i p. Magdaleny Popławskiej. Nad wokalną stroną przedsięwzięcia czuwała p. Iwona Ciunelis. Ważną rolę chóru podtrzymującego śpiew grupowy pełniła tego dnia klasa teatralno – artystyczna.

Świąteczny Dzień 11 listopada również spędziliśmy bardzo patriotycznie. Delegacja szkoły a w niej pani Dyrektor, uczniowie, nauczyciele i Poczet Sztandarowy uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli Władz Samorządowych i Orkiestry Miejskiej, która została odprawiona w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Ostródzie. Po nabożeństwie miało miejsce niezwykle podniosłe wydarzenie. Nasi uczniowie – Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1013 w Ostródzie – złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar, przyrzekając wierność i służbę Ojczyźnie. Następnie przedstawiciele Gimnazjum złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP .

Oba Patriotyczne Dni z udziałem uczniów naszego Gimnazjum pokazały, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc.

Magdalena Popławska – Gimnazjum nr 1 w Ostródzie


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages