Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Nie daj zatruć się czadem, zadzwoń pod numer: 800 165 320

2016-10-26 09:54:33 (ost. akt: 2016-10-26 10:05:41)
W okresie grzewczym intensywniej eksploatowane są urządzenia grzewcze  i nasilają się przypadki zatruć osób tlenkiem węgla (czadem)

W okresie grzewczym intensywniej eksploatowane są urządzenia grzewcze i nasilają się przypadki zatruć osób tlenkiem węgla (czadem)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP

Od kilku tygodni trwa okres grzewczy. W tym czasie intensywniej eksploatowane są urządzenia grzewcze i nasilają się przypadki zatruć osób tlenkiem węgla (czadem). Żeby tego uniknąć w tym tygodniu prowadzona jest akcja informacyjna „Czad – Cichy Zabójca”.

Głównym celem jest informacja o elementarnych zasadach właściwego
eksploatowania urządzeń grzewczych. Podczas tych tygodniowych działań prewencyjnych czynny jest poświęcony akcji bezpłatny numer infolinii 800 165 320.

- Pod ten numer można zadzwonić i uzyskać niezbędne informacje na temat
między innymi zasad bezpiecznego ogrzewania pomieszczeń i zagrożeń
związanych z niewłaściwym eksploatowaniem urządzeń grzewczych –
informuje Marta Cichewicz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w
Ostródzie.

Co roku w okresie grzewczym strażacy wielokrotnie wzywani są do przypadków zatruć tlenkiem węgla. Zdarza się, że niektóre kończą się tragicznie. Najczęstszymi przyczynami tragedii są zazwyczaj: zaniedbanie, niewiedza, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

Podajemy zatem poniżej kilka ważnych informacji jak zapobiec zatruciu
czadem.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
• ich nieszczelności,
• braku konserwacji, w tym czyszczenia,
• wad konstrukcyjnych,
• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, trafia z powrotem do pomieszczenia.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
• zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
• wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
• wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
• jak najszybciej podać tlen,
• jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca,
• nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages