Niedziela, 9 grudnia 2018. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Leśnicy i myśliwi poszli w las liczyć dziki

2016-10-25 17:39:42 (ost. akt: 2016-10-25 17:57:44)

Autor zdjęcia: Fot. R. Ptaszkiewicz/Nadleśnictwo Miłomłyn

Leśnicy i myśliwi policzyli dziki. Taka inwentaryzacja odbywa w całym kraju i jest związana z wirusem afrykańskiego pomoru świń, przenoszonym przez te zwierzęta.

W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych wyników, do policzenia dzików wybrano metodę pędzeń próbnych, uważaną za jeden z najdokładniejszych sposobów szacowania liczebności zwierzyny. Metoda zakłada, że wystarczy policzyć zwierzęta na powierzchni odpowiadającej 10% całego nadleśnictwa, by mieć szacunkowy obraz przybliżonej liczby na danym obszarze.

W Nadleśnictwie Miłomłyn liczenie dzików odbyło się 21 października. Wzięły w nim udział 4 grupy inwentaryzacyjne - łącznie około 100 osób - pracowników nadleśnictwa, służby leśnej oraz myśliwych. Inwentaryzację przeprowadzono w trzech obwodach łowieckich stanowiących ośrodek hodowli zwierzyny oraz jednym obwodzie łowieckim dzierżawionym przez koło łowieckie.

Dziki liczono także w Nadleśnictwie Stare Jabłonki. Metoda pędzeń próbnych objęła obszar 1000 ha. Stanowi to 10% powierzchni nadleśnictwa. W dwudniowej inwentaryzacji brało udział 60 osób, w tym pracownicy nadleśnictwa, myśliwi z kół łowieckich „Orlik II" oraz „Grunwald", niezależni obserwatorzy oraz wynajęci pracownicy miejscowych zakładów usług leśnych.

Po przeanalizowaniu wyników, będzie można podjąć ważne decyzje dotyczące sposobu ograniczenia rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby, a także wieloletnich planów łowieckich.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages