Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Czy Halloween nam przeszkadza, czy nie? Popkultura kontra tradycja

2016-10-23 17:15:54 (ost. akt: 2016-10-23 18:30:56)

Autor zdjęcia: Archiwum

Urządzać imprezę halloweenową, czy nie? Co roku przetacza się u nas dyskusja na ten temat. Jedni są przeciw i uważają, że to sprzeczne z polską tradycją, inni odpowiadają: no i co z tego? Przecież to tylko zabawa.

To nie jest nasze narodowe ani religijne święto, tylko "pożyczone" z amerykańskiej popkultury. Wielu z nas bardzo oburza, bo kłóci się z powagą i zadumą towarzyszącą obchodom naszych Wszystkich Świętych.

Dlaczego oburza? Wiele osób uważa, że nie powinno się bawić wątkami związanymi ze śmiercią. Inni z kolei uznają, że taki mroczny klimat sprzyja przebierankom i wygłupom. I nie trzeba być od razu "moherem" albo "wyznawcą szatana", bo jedno drugiemu nie musi przeszkadzać. Imprezę z przebieraniem za strachy i duchy nie jest przecież czczeniem szatana, tylko zabawą.

Skąd się wzięło to święto? Święto Halloween przypisuje się celtyckim druidom, którzy wierzyli, że podczas tej jednej nocy granica między światem żywych i zmarłych była najcieńsza i duchy mogły łatwiej przedostawać się do świata żywych.
Straszne przebrania miały odstraszyć złe duchy, a dobre zapraszano do domów. Celtowie przychodzili na ceremonię z wydrążoną rzepą, do której wkładano świecę.

Ale dzisiejsze Halloween dla wielu osób nie ma nic wspólnego ani z Celtami, ani z wierzeniami religijnymi. To po prostu zabawa. Zgadzacie się? Zagłosujcie w naszej sondzie.

Czy przeszkadza Ci Halloween?
Tak, nie powinniśmy obchodzić tego święta
39.66%
Nie, w niczym mi to święto nie przeszkadza.
13.29%
Możemy bawić się w Halloween i obchodzić Wszystkich Świętych.
39.87%
Jest mi to obojętne.
7.17%
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Basia #2117877 | 145.237.*.* 22 lis 2016 08:30

  A mi Halloween jako święto ani nie ziębi ani nie parzy. Jedyne co mi przeszkadza to zachowanie dzieciaków, którzy śmiecą, rozsypują mąkę itp, a potem ludzie (często starsi) muszą to sprzątać. Jeśli tak ma wyglądać to święto to mówię zdecydowanie NIE!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zyj i pozwol zyc #2102600 | 194.98.*.* 31 paź 2016 12:48

  Jak ktoś chce niech sie bawi Halloween ale w gronie osób tym zainteresowanych. Od moich drzwi wara!! Proste?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. spokojny #2096457 | 178.235.*.* 24 paź 2016 18:41

  Wszyscy ci krytykujący halloween na bank obchodzą Walentynki a to tak samo polskie jak halloween obłudnicy. Polacy to obłudnicy co widać po komentarzach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bazalt #2096414 | 83.24.*.* 24 paź 2016 18:14

  24 X 1956 w Warszawie na Placu Defilad odbył się potężny wiec na którym przemawiał Władysław Gomułka „Wiesław”. Było to apogeum Polskiego Października 1956. Czas odwilży i liberalizacji systemu. Czas wielkich oczekiwań i nadziei społecznych. Ta fala nadziei dotarła i do naszych lokalnych krajobrazów. W Ostródzie (woj. olsztyńskie) na tablicy ogłoszeń naklejono dwie ulotki: „Żądamy zniesienia komunizmu", „Żądamy powrotu Wilna i Lwowa" . Ulotka (pisana odręcznie) znaleziona w Ostródzie: „Robotnicy! Związek Radziecki jest największym naszym wrogiem. W Związku Radzieckim «zmarł» Gottwald i Bierut (...)Każdy z Was wie, że Rokossowski wydal rozkaz, ażeby wojska polskie z Łodzi szły na Warszawę. Wypadki poznańskie wykazują, że robotnicy nie mają chleba i za małe mają zarobki. Robotnicy, żądajcie podwyżki płac i obniżki cen towarów spożywczych. Precz z bolszewizmem w Polsce! Żądamy, aby w polskich szkołach nie było przymusowego nauczania języka rosyjskiego. Robotnicy polscy, wszyscy głosujemy na tow. Gomułkę" „Precz z Ruskami", „Chcemy wolnej Polski", „Precz z bolszewizmem w Polsce”, „Żądamy powrotu Wilna i Lwowa". Takie były żądania w czasie Października ’56. To był głos pokolenia II RP. Poddane indoktrynacji komunistycznej pokolenie PRL w Sierpniu ‘80 takich postulatów tak daleko idących nie ośmieliło się wysuwać. A myśl o zwrocie Wilna i Lwowa nie istniała. Nigdy już po 1956 roku postulat zwrotu Kresów nie pojawił się. „Robotnicy polscy, wszyscy głosujemy na tow. Gomułkę" – tak pisano nie tylko w Ostródzie. Tow. Gomułka „Wiesław” miał wówczas ogromne poparcie w całym kraju. Sytuacja powtórzyła się w 1990, gdy Lech Wałęsa „Bolek” przy ogromnym poparciu społeczeństwa został prezydentem Polski. Ciąg dalszy jest znany…

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Janusz:Ojciec Delfiny,Rodżera,Ala iDżesiki #2096412 | 81.190.*.* 24 paź 2016 18:13

  Gonić takich dzieciaków a nie cukierki dawać biedakom

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (52)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages