Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Siedem prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych w ciągu jednego dnia!

2016-10-21 11:33:02 (ost. akt: 2016-10-21 13:43:20)

Autor zdjęcia: mat. policji

Szukali swoich ofiar w Ostródzie. Tylko w ciągu jednego dnia zgłoszono siedem prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Żadna się nie powiodła.

Oszuści zaczęli w czwartek (20.10.) około godz. 11 i działali wypróbowaną metodą „na wnuczka” i na „policjanta lub funkcjonariusza CBŚ”. Wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób.

Sposób działania jest zawsze podobny. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym lub na ważną operację.

Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców, a czasami nawet grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Na szczęście w Ostródzie się nie udało. Akcja była zaplanowana na szeroką skalę, bo próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych oszuści podjęli także w Iławie i Lubawie. W drugim przypadku jedna z osób starszych przekazała pieniądze.

Policja apeluje o ostrożność i przypomina: funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zapraszamy do lektury


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Redaktor naczelny Tommy Fox #2111504 | 91.206.*.* 12 lis 2016 19:17

    Nowy komendant ich dorwie. Pomoc w akcji zaoferował Wojciech G, generał ulic Kościuszki i Pieniężnego :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages