Miłomłyn Zdrój coraz bliżej

2016-09-26 07:00:00(ost. akt: 2016-09-25 22:12:13)

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

Czyste powietrze, jeziora, lasy i kąpiele borowinowe. To wszystko ma Miłomłyn, który chce być uzdrowiskiem, a na razie oficjalnie otrzymał status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Gmina musiała udokumentować, że ma podstawy, by się o to starać. Zadecydowały cechy klimatu oraz złoża torfu o właściwościach leczniczych. Na działce położonej w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny odkryto jego zasoby, a badania potwierdziły, że borowiny te można stosować leczniczo. Obszar ochrony uzdrowiskowej ma objąć miasto i sołectwa: Bagieńskie-Zatoka, Bynowo, Kamieńczyk, Malinnik, Tarda, Wielimowo, Winiec i Wólka Majdańska.

Starania o to, by do nazwy Miłomłyn dopisać „zdrój” trwają od 2008 roku. Status ochrony uzdrowiskowej zbliża do tego celu o kolejny krok.
— Dla nas to koniec pewnej procedury, która trwała blisko osiem lat — mówi Stanisław Siwkowski, burmistrz Miłomłyna. — Ze swojej strony, jako samorząd, zrobiliśmy wszystko, aby tę szansę wykorzystać.
Samorząd przygotował studia wykonalności i plany zagospodarowania terenu. Wyznaczono trzy działki, które są przeznaczone właśnie pod budowę infrastruktury uzdrowiskowej. Tu jednak rola samorządu się kończy, potrzebne są pieniądze. Miasto liczy na to, że infrastrukturę uzdrowiskową wybudują prywatni inwestorzy.
— Rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami — dodaje burmistrz Siwkowski. — I promujemy Miłomłyn, gdzie się tylko da.

Samorząd stara się też o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na tzw. Leśny Park Uzdrowiskowy. Wniosek opiewa na 500 tys. złotych.
— Korzystaliby z niego zarówno mieszkańcy, jak i przyszli pensjonariusze uzdrowiska, gdy już powstanie — dodaje burmistrz Siwkowski.
Ubiegać się o status uzdrowiska Miłomłyn będzie mógł po wybudowaniu zakładów leczniczych. Sanatoria mają powstać w tzw. strefie A, czyli centralnej części obszaru uzdrowiskowego. Miałyby leczyć pacjentów z chorobami ortopedyczno-urazowymi, reumatologicznymi i dróg oddechowych. Na ten cel przeznaczone są tereny do Miłomłyna w kierunku Tardy.

Zdaniem władz miasteczka, uzdrowisko to same korzyści dla miasta i gminy. Jego funkcjonowanie przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego, przyciągnie inwestorów i stworzy nowe miejsca pracy. Oprócz tego gmina ma jeszcze jeden atut - znakomite położenie. Do Miłomłyna można łatwo będzie dojechać ekspresową "siódemką", albo dopłynąć Kanałem Elbląskim.
Rejs unikatową drogą wodną wpisuje się w szeroki wachlarz atrakcji przyszłego Miłomłyn Zdroju



Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JOJO #2073748 | 109.243.*.* 26 wrz 2016 16:48

    bo tu naprawdę NIGDY NIE BĘDZIE PRZEMYSŁU-jest inne wyjście?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Dario #2073286 | 83.6.*.* 26 wrz 2016 09:12

    No i fajnie :-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5