Piątek, 20 kwietnia 2018. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Poznawali świat przez działanie

2016-06-30 12:00:00 (ost. akt: 2016-06-30 16:36:30)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Wychowankowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie przez kilka miesięcy poznawali świat przez działanie. Takie były założenia projektu, który realizowany był w placówce.

Ostatnim działaniem, które zostało zrealizowane w ramach tego projektu, był rajd rowerowy. Nie był to zwykły rajd, ale dwudniowa wyprawa rowerowa szlakiem zwanym „Wielką pętlą ostródzką” (Ostróda-Lubajny-Stare Jabłonki-Szyldak-Kraplewo-Brzydowo-Smykowo-Turznica-Samborowo-Rogowo-Liwa-Ostróda).

Podczas tej niezwykłej podróży młodzież Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie zwiedziła bunkier z czasów II wojny światowej w Starych Jabłonkach, a w nim izbę kwaterunkową z łóżkami, taboretami, drewnianym stołem, drewnianymi skrzyniami, piecykiem na węgiel - całość oświetlana lampami naftowymi.
Oprócz tego podstawowego wyposażenia zobaczyła naprawdę ciekawe eksponaty z czasów wojny: oryginalny frontowy mundur żołnierza polskiego, odznaki i odznaczenia, bagnet, stare archiwalne zdjęcia. To była taka wycieczka w przeszłość.

Później wszyscy dotarli do wieży widokowej w Bocianówce, gdzie oprócz podziwiania widoków był czas na odpoczynek i zjedzenie drugiego śniadania. Kolejnym punktem wyprawy było dotarcie do Szkoły Podstawowej w Brzydowie, która dzięki uprzejmości pani Dyrektor Beaty Kucharczuk i wójta gminy Ostróda pana Bogusława Fijasa, była naszą bazą noclegową. Kolejną atrakcją, z której korzystali uczestnicy rajdu, były zajęcia z hipoterapii w szkółce jeździeckiej „Orkiro” Anny Michalak w Brzydowie. Młodzi ludzie mieli za zadanie wyczyścić kucyki i konie przez jazdą, poznali budowę anatomiczną koni. Dzień zakończył się ogniskiem integracyjnym zorganizowanym przez panią Anię.

Kolejny dzień to dalszy ciąg fantastycznej przygody. Tym razem to  uczestnicy rajdu przygotowali niespodziankę wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej w Brzydowie w formie zabawy intergacyjno-sportowej, z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz różnego rodzaju sprzętu sportowo-rekreacyjnego. Wszyscy świetnie się bawili, dlatego słodkie nagrody przygotowane przez uczniów ZPSWR zostały rozdane wszystkim uczestnikom zajęć. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wyruszyliśmy w dalszą podróż, a wysiłek był to niemały, dlatego uczestnicy rajdu marzyli o schłodzeniu stóp i nie tylko w jeziorze Sajmino. A, że marzenia się spełniają, to przed powrotem do szkoły, zjechaliśmy na kajkowską plażę.

Poprzez realizację naszego projektu udowodniliśmy, że osoby niepełnosprawne są w stanie zmieniać otaczającą je rzeczywistość jeśli otrzymają akceptację i wsparcia ze strony społeczeństwa. Projekt "Poznanie przez działanie" umożliwił też innym poznanie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jednocześnie wzmocnił wiarę młodzieży niepełnosprawnej w jej możliwości sprawcze.
Projekt był realizowany w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie od 16 listopada 2015 roku do 31 maja 2016 roku, dofinansowany przez Fundację WBK Banku Zachodniego.
B.Fiołek,
M. Gliszczyńską,
R. Kowalskiego
M. KurasZapraszamy do lektury

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages