Strażacy z ostródzkiej komendy zostali mistrzami województwa w sporcie pożarniczym!

2016-06-06 08:48:54(ost. akt: 2016-06-06 08:55:59)
Ostróda,strażacy,PSP,mistrzostwa,sport pożarniczy

Autor zdjęcia: A. Stankiewicz

Reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie zdobyła mistrzostwo województwa w prestiżowym sporcie pożarniczym.
XVII Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Sporcie Pożarniczym odbyły się w dniach 2–3 czerwca 2016 na Stadionie Miejskim w Górowie Iławeckim oraz wspinalni Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach. Na starcie stanęło 143 strażaków reprezentujących 18 drużyn z całego województwa.

Zawody rozgrywane były w konkurencjach: pożarniczy tor przeszkód 100 m, wspinanie na III piętro wspinalni przy użyciu drabiny hakowej oraz ćwiczenie bojowe. Pierwszy dzień zawodów to tzw. dwubój pożarniczy, czyli bieg z przeszkodami 100 m i popularna „hakówka”. Zawodnicy sześcioosobowych zespołów startowali indywidualnie w każdej z tych konkurencji, a do klasyfikacji drużynowej zaliczane były cztery najlepsze czasy.

Indywidualnie asp. Przemysław Żydaczek zajął II miejsce w "pożarniczej setce". W konkurencji "hakówki" najlepiej wypadł sekc. Mariusz Kozłowski, który zajął VI miejsce. Cała reprezentacja stanęła na wysokości zadania, zdobywając srebrny medal w dwuboju pożarniczym:

1 miejsce KP PSP Nowe Miasto Lubawskie z czasem 72,34 s
2 miejsce KP PSP Ostróda z czasem 75,33 s
3 miejsce KP PSP Bartoszyce z czasem 75,36 s

Drugi dzień zawodów to konkurencja ćwiczenie bojowe – rozwinięcie lini wężowych na odległość 95 metrów i podanie wody przy pomocy motopompy. Czas jest liczony do momentu wypełnienia każdego z nalewaków 10 litrami wody. Nasza reprezentacja broniła mistrzowskiego tytułu w tej konkurencji. Pierwszy bieg okazał się pechowy, wypiął się wąż w linii głównej, co spowodowało osiągnięcie czasu, który był poniżej oczekiwań samych zawodników.

W drugim decydującym biegu nasi reprezentanci postawili wszystko na jedną kartę, zdobyli świetny czas, który plasował ich w klasyfikacji generalnej na znakomitym II miejscu. Jednak motopompa, którą zapewniał organizator zawodów nie pracowała w prawidłowy sposób. Nasi zawodnicy wspólnie uznali, że ryzykują i chcą powtórzyć bieg. Złożyli protest, który bez cienia wątpliwości został rozpatrzony pozytywnie przez komisję sędziowską. Zimna krew napędzała do boju naszych strażaków, wiedzieli, że jeśli pompa będzie pracować optymalnie - są w stanie osiągnąć lepszy wynik.

Powtórzony bieg wszyscy oglądali na stojąco - bo nikt nie stawia na szali wicemistrzostwa województwa. Nasi chłopcy pokazali charakter i po wspaniałym biegu uzyskali drugi wynik w „bojówce” i tym samym MISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA!!! Brawo dla naszej reprezentacji, która zawsze walczy do końca.

Pożarnicze ćwiczenie bojowe:
1 miejsce KP PSP Gołdab z czasem 29,48 s
2 miejsce KP PSP Ostróda z czasem 29,65 s
3 miejsce KP PSP Iława z czasem 30,77 s

Klasyfikacja drużynowa XVII Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Sporcie Pożarniczym: