Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

"Projekt Gizewiusz" ma przywrócić pamięć o nim

2016-04-18 13:08:21 (ost. akt: 2016-04-18 13:28:44)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Młodzi w działaniu! Po raz kolejny ostródzka młodzież pokazuje jak przesuwać góry, tym razem za pomocą serwisu internetowego.

"Projekt Gizewiusz" jest inicjatywą Izabeli Grzymały i Michała Gackowskiego - uczniów Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Ostródzie, którzy w tym roku startują do Sejmu Dzieci i Młodzieży.
— Ostródzianie nie mają pojęcia kim był Gustaw Herman Marcin Gizewiusz. To niedopuszczalne, aby pamięć o tak ważnym działaczu na mazurskich ziemiach została zaniedbana — mówią młodzi działacze.

Kilka tygodni temu we współpracy z telewizją lokalną przeprowadzili sondę uliczną, z której wynika, iż 90% naszych mieszkańców nie ma pojęcia kim był Gizewiusz.
— Wynik sondy nas zaniepokoił, ale jednocześnie zmotywował do dalszej pracy — tłumaczą młodzi działacze. — Postanowiliśmy działać.

Uczniowie przeprowadzili audycje w lokalnym radiu, podczas której zadawali pytania publicyście, pedagogowi, działaczowi społecznemu - Tadeuszowi Peterowi.
W Gazecie Ostródzkiej ukazał się artykuł o braku świadomości ostródzian, a także krótka notka biograficzna o Gustawie Gizewiuszu. Ich zdaniem lokalna społeczność powinna mieć świadomość historii swojej "małej ojczyzny", a w szczególności posiadać elementarną wiedzę na temat "bojownika o polskość Mazur" - Gustawa Gizewiusza.

—Naszym celem jest zaznajomienie ostródzian z historią Gustawa Gizewiusza, dlatego przygotowaliśmy plakaty, które można obejrzeć w bibliotekach, czytelniach, a także oglądając słupy informacyjne w mieście. Stworzyliśmy profil internetowy, gdzie regularnie umieszczamy ciekawostki z życia Gustawa Gizewiusza (link do portalu znajduje się pod artykułem), można tam także nawiązać z nami kontakt, zadawać pytania, na które chętnie odpowiemy. Z całą pewnością to nie jest koniec naszych działań. W miarę naszych możliwości zaznajomimy mieszkańców miasta z historią cmentarza "Polska Górka" na którym spoczywa Gustaw Gizewiusz —zachęcają uczniowie.

http://projektgizewiusz.tumblr.com/
https://www.youtube.com/watch?v=iDb9AtQqA7APodziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: mgackowski

Olsztyńska24 Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego – Artykuły Internautów

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Batura #1981928 | 91.224.*.* 25 kwi 2016 19:47

  Kiedyś, kiedy dawno temu czytało się książki, pewien autor okrzyknięty strasznym komunistą, napisał jedną z cyklu książek dla młodzieży. Było w niej dużo o imć Gizewiuszu. Pamięta ktoś numer tej księgi Pana Samochodzika?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. chłopiec #1978009 | 46.112.*.* 18 kwi 2016 14:00

   w Pradze many Most Karola w Ostródzie możemy mieć Most Gustawa

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages