Rusza program Rodzina 500 Plus. Gdzie można złożyć wnioski w naszych gminach?

2016-03-31 16:39:59(ost. akt: 2016-03-31 16:50:41)

Autor zdjęcia: Archiwum

Wnioski będą przyjmowane od piątku (1.04) w ośrodkach pomocy społecznej lub urzędach miast i gmin. Środki na świadczenia będą sukcesywnie przekazywane gminom z budżetu państwa.
Każda rodzina ma dostać 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku dochodu na osobę w rodzinie poniżej 800 zł – także na pierwsze. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie na pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1200 zł. Takie są założenia programu.

Rodziny, które będą ubiegać się o wsparcie powinny pamiętać, że nie ma ostatecznej daty na złożenie wniosku.
Najlepiej jest to zrobić od 1 kwietnia do 1 lipca włącznie, bo wtedy świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia. Natomiast jeżeli wniosek zostanie złożony po 1 lipca, pieniądze zostaną przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Wnioski można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet (przez Platformę Usług Elektornicznych ZUS, Portal Informacyjno-Usługowy emp@tia i w elektronicznych serwisach niektórych banków).


Jak przygotowane są gminy?

Ostróda
W Ostródzie szacuje się, że do programu zakwalifikuje się od 2,5 do 3 tysięcy dzieci z prawie 6 tysięcy zameldowanych w mieście w przedziale wiekowym od 0 do 18 lat. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostródzie, który w kwietniu czynny będzie w soboty, a w pozostałe dni tygodnia do godziny 17.00.
— Mamy już przygotowany lokal, zatrudniamy dwie dodatkowe osoby — mówi Czesław Najmowicz, burmistrz Ostródy. — Pierwszy okres będzie trudny, ale sobie poradzimy.

Gmina Dąbrówno

Wnioski będą przyjmowane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrównie. Zatrudniony został dodatkowy pracownik do obsługi osób ubiegających się o świadczenie.
— Szacujemy, że w naszej gminie pomoc otrzyma ponad 110 dzieci w wieku o 0 do 18 lat – mówi Dorota Szczurowska, zastępca wójta gminy Dąbrówno.


Gmina Grunwald

W gminie Grunwald program Rodzina 500 plus będzie kosztował budżet państwa około 4 mln złotych w skali roku. Tu wnioski będą przyjmowane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gierzwałdzie. Zatrudniono dodatkowo dwie osoby.
— Szacujemy, że w naszej gminie Program 500 plus obejmie około 800 dzieci, to dużo jak na niewielką gminę — mówi wójt Henryk Kacprzyk.


Gmina Miłomłyn

W gminie Miłomłyn świadczeniami z programu 500 plus będzie się zajmował Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miłomłynie. Dodatkowo zatrudniona osoba będzie przyjmowała i weryfikowała wnioski, a pomoże jej stażysta. Tu pomocą zostanie objętych około 200 dzieci na łączną liczbę 550 w wieku do lat 18.
— Jesteśmy gotowi na przyjmowanie wniosków od 1 kwietnia — mówi burmistrz Stanisław Siwkowski.

Gmina Łukta

Tu wnioski o świadczenie z programu 500 plus przyjmowane będą od 1 kwietnia w Urzędzie Gminy w Łukcie. Jedna osoba delegowana została z urzędu do zajmowania się programem, dodatkowo zatrudniony zostanie jeszcze jeden pracownik.
— W naszej gminie pomocą może zostać objętych od 600 do 700 dzieci — mówi wójt Robert Malinowski.

Gmina Ostróda

Obsługą programu 500 plus zajmie się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostródzie. W gminie jest około 3 tys. dzieci w wieku do 18 roku życia. Rządowe szacunki wskazują, że pomocą zostanie objętych około 1200 dzieci.
— Wnioski będą dostępne dla rodziców w naszych jednostkach, takich jak szkoły, czy przedszkola, ale przyjmowane będą tylko w GOPS — mówi wójt Bogusław Fijas.


Zapraszamy do lektury


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5