Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Nie wszyscy zapinają pasy bezpieczeństwa, najczęściej kierowcy

2016-03-20 10:28:20 (ost. akt: 2016-03-20 10:46:38)
Policjanci ostródzkiej drogówki sprawdzali czy zapinamy pasy bezpieczeństwa

Policjanci ostródzkiej drogówki sprawdzali czy zapinamy pasy bezpieczeństwa

Autor zdjęcia: WB/archiwum GO

Ostródzcy policjanci sprawdzali czy użytkownicy samochodów jeżdżą w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Funkcjonariusze drogówki skontrolowali kilkadziesiąt aut i okazało się, że 39 osób podróżowało bez zapiętych pasów.

Ostródzcy policjanci prowadzili działania kontrolujące używanie przez kierowców pasów bezpieczeństwa. Podczas trwającej kilka godzin akcji policjanci skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów. Aż w 39 przypadkach ujawnili naruszenie przepisu o obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Zdecydowana większość, bo 34 przypadki dotyczyły kierowców, a w 5 przypadkach to pasażerowie zlekceważyli przepisy. Podczas działań policjanci nie stwierdzili naruszeń związanych ze sposobem przewożenia dzieci.

Policjanci przypominają, że pasy ratują życie, więc nie zapinamy ich tylko dla uniknięcia mandatu. Robimy to przede wszystkim dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Wciąż na drogach zdarzają się bardzo drastyczne wypadki samochodowe. Połączenie nadmiernej prędkości, brawurowa jazda, czasem też alkohol, a do tego niezapięte pasy skutkują tragedią. Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Zapięcie pasa uzbraja poduszkę. Czasem z niezrozumiałych przyczyn kierowcy i pasażerowie chcą „ oszukać” i np. zapinają pas za swoimi plecami. W momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów. Gdyby doszło do wypadku samochodowego, osoba jadąca bez pasów siłą uderzenia mogłaby wręcz zabić innych.

Źródło: KPP Ostróda

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages