Młodzi Niezłomni

2016-02-29 22:04:08(ost. akt: 2016-02-29 22:11:39)

Autor zdjęcia: Izabela Małgorzata Danilewicz

Czy w dzisiejszym świecie elektronicznych gadżetów, wszechogarniającej nowomowy i łatwego życia możemy jeszcze mówić o Niezłomnych? Czy historia walczących o wolność, poświęcających dla niej życie kogokolwiek zainteresuje? A pojęcia Honor, Ojczyzna czy jeszcze w ogóle wiemy, co oznaczają?
W dniu 01 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, albo jak o nich też mówimy Niezłomnych. Temat ten zaczyna coraz częściej gościć na antenach różnych stacji telewizyjnych, audycji radiowych czy na łamach prasy. Coraz więcej wiemy o tym, kim byli i czego dokonali. Potrafimy wymienić kilka nazwisk, chętnie bierzemy udział w biegach na ich cześć, wieczornicach gdzie wspominamy ich losy. Moim celem nie jest pisać kolejnej historycznej rozprawy o Żołnierzach, ale chcę napisać o tych, dla których stali się Oni wzorem do naśladowania w codziennym życiu.

Nie chodzi tu o dojrzałych, świadomych i ukształtowanych już ludzi, ale o całkiem małych, wchodzących dopiero w życie Polaków. Są uczniami klasy III a Szkoły Podstawowej w Olsztynku. Już w pierwszym roku nauki wykazywali dużą aktywność poznawczą, nie skupiali się tylko na poznawaniu liter i dodawaniu liczb. Ciekawił ich otaczający świat, zadawali pytania, które nie zawsze były łatwe, dociekali, dlaczego i skąd. W poszukiwaniu wyzwań dla tak chłonnych, młodych umysłów naturalnym wydawało się podsunięcie im tematyki historycznej. Początek był typowy – lekcja o Średniowieczu – zamki, rycerze, białogłowy. W trakcie rozmowy o tym temacie padło hasło bohater i to stało się początkiem patriotycznej drogi. Bo uczniowie tej szczególnej klasy nie zatrzymali się na bohaterach dawnych dziejów, ale postanowili poszukać go w bardziej współczesnej historii.

Tak trafili na ślad Witolda Pileckiego. Mówić tak małym dzieciom o losach tragicznych, krwawych, o pojęciach: komunizm okupacja wydawało się bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Wbrew obawom okazało się, że rozumieją, pytają chcą wiedzieć więcej. Konsekwencją spotkań z historią była decyzja uczniów, aby Witolda Pileckiego uczynić patronem klasy, a hasłem jej przewodnim stało się zdanie – w naszej klasie modnie jest być patriotą.

Nie poprzestając tylko na pięknych słowach swoje zamiłowanie do historii dzieci wcielają w czyn. Od pierwszej klasy przez kolejne lata organizowane jest przez nich w listopadzie Rodzinne Śpiewanie Piosenek Patriotycznych. Ta impreza staje się okazją do przypominania pięknych pieśni o tematyce patriotycznej, ale także przybliżania historii naszego kraju i jego bohaterów, zwłaszcza Rotmistrza.
Dużym przeżyciem była dla uczniów była wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie nie tylko oglądali wystawione eksponaty, ale uczestniczyli w przeprowadzonych warsztatach. Przed wyjazdem wzięli udział w lekcji o Powstaniu Warszawskim, podczas której okazało się, że 45 minut to za mało dla małych pasjonatów; stąd pomysł wycieczki.

Przez trzy lata odbyły się 2 konkursy klasowe: wiedzy o Polsce i Quiz Małego Patrioty. Nigdy nie udało się nagrodzić tylko 3 osób gdyż różnica w punktacji była minimalna, dlatego nagradzanych było wielu uczniów. Wiedza ich jest naprawdę imponująca, a ambicja, aby wiedzieć jeszcze więcej naprawdę ogromna.

Wzruszającym momentem w historii klasy było przedstawienie przygotowane, które uczniowie zaprezentowały swoim rówieśnikom i ich rodzinom scenki z życia rodziny Pileckich. Praca nad przedstawieniem była niezwykła – to nie tylko ćwiczenie ról, ale kolejna lekcja historii, z mnóstwem pytań o tamte czasy, tradycje i samego Rotmistrza. Dzieci nie tylko pięknie odtworzyły przygotowane role Zofii, Andrzeja i Witolda Pileckich w stylizowanych strojach, one po prostu były tymi postaciami.

III a ciągle nie ma dosyć, obecnie zaangażowała się w projekt IPN Kamienie Pamięci … za to, że byli Polakami… W ramach tego przedsięwzięcia powstała strona na portalu społecznościowym Młodzi Patrioci Olsztynek. Tam zamieszczane są ślady działalności niezwykłej klasy. Dzieciaki także w ramach projektu pobiegły w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wilczym Tropem. Bieg ten odbył się 28.02.2016r za Nidzicą w Zimnej Wodzie, na trasie 1963 metrów. I chociaż grypa zdziesiątkowała ich szeregi to nie poddali się i dzielnie przebiegli na cześć Niezłomnych.

W planach klasy III a jest przygotowanie filmu o Witoldzie Pileckim, spotkanie z przedszkolakami, którym chcą opowiedzieć o swoim idolu. A na rozpowszechnienie wśród mieszkańców Olsztynka czeka przygotowana już gazetka jednodniowa poświęcona Witoldowi Pileckiemu, trzecioklasiści wyruszą na ulice swojego miasteczka 1 marca, aby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych.
Oczywistym jest fakt, ze, aby tacy byli uczniowie klasy III a zadziałać musieli dorośli – wspaniali i ufający doświadczonemu wychowawcy klasy rodzice, życzliwa i pomocna Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olsztynku i przede wszystkim mądra i niepoddająca się wychowawczyni klasy Katarzyna Hacia. To oni nie bali się, że temat wojny, obozu, śmierci jest za trudny dla dzieci, że może lepiej udawać, że tego w ogóle nie było, że ktoś im kiedyś inny o tym opowie.

Pisząc ten tekst zależy mi na tym, aby promować takie zjawiska, postawy, przecież ci młodzi ludzie są przyszłością naszego kraju. Warto, aby byli mądrzy, rozważni świadomi; chcieli kochać naszą Ojczyznę i dbali o nią, kiedy nas już zabraknie. Żaden naród nie przetrwa bez znajomości swojej historii i jej bohaterów. A przecież nie wszyscy ci bohaterowie znaleźli jeszcze spokój, wciąż szukamy ich szczątków. Kto zatem pozwoli im zaznać zasłużonego spokoju, jeżeli nasza młodzież będzie zainteresowana tylko czubkiem własnego nosa?

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Izabelka

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a uczyliście dzieci #1944248 | 193.46.*.* 2 mar 2016 08:59

    jak ludzie wspominają tych niezłomnych???

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5