Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Podróż w przeszłość rozpoczęli w Biskupinie

2015-09-28 14:06:36 (ost. akt: 2015-09-28 14:15:49)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Czym zajmował się snycerz i kołodziej? Jakie zastosowanie miały szałwia i żurawina błotna? Czym są pyry z gzikiem i podpłomyki? Co wspólnego ma banknot 20-złotowy z katedrą św. Wojciecha w Gnieźnie? Co to jest tympanon? Jakie modły wznosiły panny do św. Prokopa w Strzelnie? O czym wieczorami szepcze jezioro Gopło?

Na te i wiele innych ciekawych pytań znaleźli odpowiedź uczniowie klas pierwszych podczas dwudniowej wycieczki do Gniezna i Biskupina. Poznając minione czasy, próbowali rozszyfrować przeszłość ważną, bo związaną z naszym krajem i przodkami.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się wędrówką po Biskupinie. Podczas XXI Festynu Archeologicznego „Smaki w przeszłości”, uczniowie kosztowali jadła z różnych czasów – od epoki kamienia, poprzez różnorodne jedzenie mieszkańców biskupińskiego grodu, po pożywienie rzemieślników piastowskiej wioski. Obserwowali walkę przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej, poznali działanie prasy drukarskiej Mistrza Gutenberga, czy technikę rozpalania ognia za pomocą krzesiwa. Dziewczętom przypadło do gustu wytwarzanie własnej biżuterii, jak również tajniki farbowania tkanin czy wykonanie średniowiecznego makijażu.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzali Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, sytuowaną na Wzgórzu Lecha, będącą miejscem koronacji 5 królów Polski. To w tej archikatedrze gimnazjaliści podziwiali relikwiarz św. Wojciecha, jak i jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Polsce, jakim są odlewane z brązu Drzwi Spiżowe, przedstawiające osiemnaście scen z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

O cnotach i ludzkich przywarach wyrytych na kolumnach z piaskowca w Bazylice św. Trójcy opowiadał przewodnik ze Strzelna. Tu uczniowie podziwiali czarny ołtarz z zadziwiającą liczbą relikwii i bezcenną figurą ukrzyżowanego Jezusa. Romański tympanon oraz odrestaurowane konfesjonały z XVII wieku zapierały dech w piersiach. O dobrego męża dziewczęta mogły wznieś swoje prośby w Rotundzie św. Prokopa.

Ostatnim punktem wycieczki była Kruszwica, leżąca nad jeziorem Gopło. To tu uczniowie mogli zobaczyć fragmenty typowej XIV-wiecznej zabudowy zamkowej, potocznie zwanej „Mysią Wieżą”, a przy okazji wysłuchać jednej z polskich legend - o Popielu, Piaście i myszach.
W tę niezwykłą, historyczną wędrówkę po Kujawach i Wielkopolsce zabrały pierwszoklasistów Panie Aneta Pietrzyk, Wioletta Żebrowska, Aleksandra Wolińska oraz Bogusława Lipińska.
Źródło: Gimnazjum nr 2 w Ostródzie

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages