Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Piknik militarny w Tomarynach

2015-08-17 15:30:59 (ost. akt: 2015-08-17 15:35:21)

Autor zdjęcia: Artur Zabłocki

Ponad 400 uczestników, rekonstruktorzy, broń i pojazdy z czasów II wojny, strzelnica, rekrutacja do „Strzelców”, wojskowa grochówka, domowe ciasta, konkursy dla dzieci przygotowane przez leśników, piosenka żołnierska i zwiedzanie bunkrów z przewodnikiem. Taką moc atrakcji zapewnili organizatorzy Pikniku Militarnego z okazji Święta Wojska Polskiego w Tomarynach.

To pierwsze takie wydarzenie w Gminie Gietrzwałd ale już dziś wiadomo, że nie ostatnie. Świadczy o tym olbrzymie zainteresowanie mieszkańców i turystów, którzy 15 sierpnia odwiedzili fortyfikacje nad rzeką Pasłęką w Tomarynach. To tu od kilku miesięcy mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych wspólnie z Wójtem Gminy Gietrzwałd Marcinem Sieczkowskim działają na rzecz ratowania ponad stuletnich, zabytkowych wież zabezpieczenia kolejowego. Odbyło się już kilka spotkań organizacyjnych a teraz przygotowano nie lada atrakcję: Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego.

Potrzebne są jednak pieniądze na renowację bunkrów i udostępnianie fortyfikacji turystom. Każda złotówka jest na wagę złota.

- Zaczynamy od małych kwot. Myślę, że docelowo na profesjonalną renowację będziemy się posiłkować dofinansowaniami – powiedział Marcin Sieczkowski, wójt Gietrzwałdu.

Obiekt jest zdewastowany, pomazany napisami. W 1997 roku jeden z kolekcjonerów zdemontował i sprzedał do zagranicznych muzeów zabytkowe wyposażenie z fortyfikacji: artyleryjskie wieże Grusona i pancerne drzwi. Teraz mieszkańcy zamierzają się zwrócić do tych muzeów o zwrot militariów wywiezionych z Tomaryn.

- Chcieliśmy przy tej okazji pokazać nie tylko mieszkańcom naszej gminy ale także regionu Warmii i Mazur jaki wspaniały zabytek mamy tutaj w Tomarynach – informuje Agnieszka Zabłocka z UG Gietrzwałd.

- Zebrała się moc ludzi i organizacji, działamy razem i tak to już od kilku miesięcy funkcjonuje – dodaje Bernadeta Mielnik, sołtys Tomaryn.
Organizatorzy zebrali ponad 2 tys. złotych z przeznaczeniem na ratowanie zabytku.

tekst: WG

Czytaj e-wydanie Napisz, co Cię denerwuje, sstwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages