Solverowcy w Ostródzie walczą o mistrzostwo świata

2015-08-04 13:11:03(ost. akt: 2015-08-04 13:30:33)
W mistrzostwach świata rywalizuje blisko setka zawodników z 24 krajów

Blisko setka zawodników z 24 krajów bierze udział w mistrzostwach świata w rozwiązywaniu zadań szachowych (solvingu), które od poniedziałku rozgrywane są w Ostródzie. 39. czempionat zainaugurowany został turniejem open, w którym najlepszy okazał się Rosjanin Anatolij Mukosiejew.
Faworytem mistrzostw świata rozgrywanych w Ostródzie jest reprezentacja Polski. Biało-czerwoni od sześciu lat rokrocznie zdobywają złoto podczas tej imprezy. Tytułu bronią: Kacper Piorun (Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Murdzia (Ostródzianka Ostróda) i Aleksander Miśta wychowanek ostródzkiego klubu. Najbardziej utytułowany zawodnik globu to Murdzia – ma w dorobku 22 medale mistrzostw świata i 20 mistrzostw Europy. Podczas zawodów, które trwają w Ostródzie Polacy liczą na złote krąż indywidualnie i zespołowo.
W skład kompozycji szachowej wchodzą dyscypliny układania i rozwiązywania zadań szachowych i jest to odrębna dziedzina od praktycznych szachów. Zadanie szachowe to pewien układ figur i pionków na szachownicy wraz z podaną informacją dotycząca celu, który musi być osiągnięty. Przykładowym celem może być: mat w 2 ruchy, mat w 4 ruchy czy po prostu wygrana.
Gospodarze imprezy zamierzają przybliżyć solving krajowej publiczności. W pierwszym dniu rozegrany został otwarty konkurs rozwiązywania zadań, tzw. open, czyli 12 zadań w 3 godziny. W turnieju nie zagrali najlepsi polscy solverowcy. Turniej open wygrał reprezentant Rosji Anatolij Mukosiejew, drugi był Widmantas Satkus z Litwy, na trzecim miejscu sklasyfikowany został Piotr Górski (Polska).
We wtorek w ostródzkim hotelu Willa Port Resort ruszyły pierwsze sesje walki o indywidualne i zespołowe mistrzostwo świata.

W środę wieczorem po raz pierwszy zostanie przeprowadzony turniej w szachy solo (ang. Solitaire Chess). W czwartek 6 sierpnia w godzinach 19-22 zostaną przeprowadzone rozrywkowe turnieje rozwiązywania tzw. quick show i solving show.