Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Ruch z "siódemki" pojedzie przez miasto

2015-07-06 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-06 15:36:17)

Autor zdjęcia: Marek Giniewicz

Od września mieszkańców Ostródy czekają ciężkie czasy. W związku z budową obwodnicy, ruch z "siódemki" od 1 września zostanie puszczony przez miasto. I to na długo. Utrudnienia potrwają do sierpnia 2017 roku.

Gehenna, paraliż, tragedia - to najczęstsze słowa jakie padały podczas nadzwyczajnej sesji ostródzkiej rady miasta, na której dyskutowano o puszczeniu przez miasto ruchu na czas budowy obwodnicy Ostródy. Takie rozwiązanie zaproponował główny wykonawca robót czyli firma Budimex oraz starostwo powiatowe, które odpowiada za ruch w mieście i jest zarządcą większości ulic w Ostródzie.

Ruch z "siódemki" będzie się odbywał ulicami Szosa Elbląska, Mickiewicza, Olsztyńską i dalej przez Lubajny.

— Zdajemy sobie sprawę z tego, że niestety, będą utrudnienia, że będą robiły się w mieście korki, że będzie to uciążliwe dla mieszkańców — mówił Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki na spotkaniu z radnymi Ostródy. — Ale nie ma praktycznego innego wyjścia, musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba ten okres przeczekać. Zrobimy z wykonawcą wszystko co jest możliwe, żeby tych utrudnień i niedogodności dla mieszkańców było jak najmniej.


Spotkanie starosty i przedstawicieli Budimexu z radnymi miasta miało być formą konsultacji i przedstawienia propozycji. Miało być, ale nie było, radnym rozdano bowiem już gotowy dokument porozumienia między stronami (powiat-Budimex), który miał być podpisany tego samego dnia. Porozumienie zakłada objazd budowanej "siódemki" właśnie przez miasto. Mimo tego, że "klamka zapadła", ostródzcy radni próbowali jeszcze znaleźć inne rozwiązania dla wykonawcy.
 Padały propozycje:
— Może puścić ruch wahadłowo starą "siódemką" jak będziecie budować nową — mówili radni. — Starą "siódemką" puścić ciężarówki, a tylko osobówki przez miasto? Zanim rozpoczniecie budowę obwodnicy, powinniście wybudować drogę techniczną, którą puszczony zostanie ruch - dodawali inni.
Propozycji radnych było wiele, jednak wszystkie były - jak usłyszeli od przedstawicieli Budimexu - niewykonalne. Nie ma miejsca na budowę tzw. drogi technicznej, nowa droga będzie budowana na wysokim nasypie, ruch starą "siódemką" będzie ze względów bezpieczeństwa niemożliwy. Od września auta pojadą więc przez miasto.

Mieszkańcy są zaskoczeni, po pierwsze - brakiem jakichkolwiek konsultacji w tak ważnej sprawie, po drugie - niemożnością zastosowania innego rozwiązania.
— Przecież to będzie tragedia — mówi pan Jurek, taksówkarz z Ostródy. — To już w ogóle kluczyki na kołku zawiesić przyjdzie, bo przecież łatwiej będzie przez to miasto przejść niż przejechać.
O swoje biznesy obawiają się też właściciele firm położonych przy ulicach, którędy pojedzie ruch z "siódemki". Przez korki klienci będą ten rejon miasta omijać szerokim łukiem. Wreszcie Lubajny, które nie są gotowe na sznur tirów na wąskiej drodze.
— Najbardziej obawiają się rolnicy, bo przecież trzeba dojechać na pole — mówi jeden z mieszkańców. — A co się stanie 1 listopada, jak będzie Święto Zmarłych? No, to już trudno mi sobie nawet ten Sajgon wyobrazić...

Niedogodności ostródzian przez te ponad 20 miesięcy, będą jednak nieco osłodzone. Za to, że Budimex będzie kierował ruch przez miasto, w zamian wyremontuje kilka ulic. Oczywiście najpierw będą wzmocnione te, po których będzie puszczony objazd czyli Szosa Elbląska, Mickiewicz i Olsztyńska.
Później w ramach rewanżu z utrudnienia w mieście Budimex wyremontuje jeszcze część ulicy Drwęckiej, Grunwaldzkiej, Czarnieckiego od skrzyżowania z Jagiełły do Kościuszki, całą Stapińskiego, Pieniężnego od Jagiełły do Kościuszki, Piłsudskiego od skrzyżowania z Grunwaldzką do Czarnieckiego oraz Chrobrego od Jagiełły do Poniatowskiego.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (76) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Michał Ostróda #1771373 | 89.228.*.* 8 lip 2015 20:37

  Na cholerę tę drogę robić się pytam ??!! Rok nie cały i będą dziury, bo tak ciężko dobrze zainwestować w dobry materiał ! A po za tym będą zapier....ć jak idioci i tracić prawka. Żaal tego ich myślenia. No cóż, POLSKA !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. starostai burmistrz #1771148 | 217.99.*.* 8 lip 2015 16:14

  To, że będzie Ostróda zakorkowana przez samochody osobowe , to wiemy wszyscy, ale to, że za położenie paru nakładek w Ostródzie rozjada nam wielotonowe Tiry ..... to cisza !!!!! Drogi niedawno zrobione zniszczą i zdewastują Tiry w pył !!!! Wiczkowski mydli nam oczy : " wymienią nam parę studzienek kanalizacyjnych !!!!! Dlaczego nic nie mówią o tym, że po dwóch latach horroru w Ostródzie, po rozjechaniu dróg, będą pękały domy !!!!! Kto za to weźmie odpowiedzialność !!! Facet z Pietrzwałdu robi z nas durniów !!!! A Czesław - Forest - Gump biję mu ...brawo!!! Ludzie nauczyciele od W-F robią nam HORROR na parę lat !!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ostródzianin #1771139 | 217.99.*.* 8 lip 2015 16:04

  Co wy zrzucacie winę na burmistrza. Przecież drogi są powiatowe !! Podpisuje porozumienie starosta Wiczkowski ! Facet z Pietrzwałdu !! Co go interesują ostródzkie drogi ??? Ma to w du......ie.!!! Głęboko !!! Oczywiście wtóruje mu burmistrz. Ale czego wy chcecie od dwóch magistrów od w-fu !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. !!!! #1771127 | 46.186.*.* 8 lip 2015 15:55

  Trzeba wyjsc na ulice i je zablokowac!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Jas #1770920 | 8 lip 2015 11:29

  A po zmianie burmistrza na PIS-ora miało być tak pięknie - dalej głosujcie na PIS to wam nawalą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (76)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages