Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Dworzec po remoncie ożył

2015-03-02 22:40:47 (ost. akt: 2015-03-02 22:48:14)

Autor zdjęcia: Mamy Głos

Marta Przymenska jest kierownikiem centrum lokalnej aktywności , prowadzonego w Ostródzie przez Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna. Centrum mieści się od kilku miesięcy na ostródzkim Dworcu. Zapytaliśmy, co się w nim dzieje.

Marta Przymenska jest kierownikiem centrum lokalnej aktywności , prowadzonego w Ostródzie przez Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna. Centrum mieści się od kilku miesięcy na ostródzkim Dworcu. Zapytaliśmy, co się w nim dzieje.

Dworzec po remoncie ożył. Wasze Centrum jest odwiedzane przez coraz więcej osób. Jakie odbywają się tu zajęcia?
— Mamy przeróżne warsztaty, Każdego dnia inne. We wtorki są zajęcia młodzieżowe Dancehallu, na które przychodzą dziewczyny z gimnazjum, które są w klasie artystycznej. One przychodzą tutaj ćwiczyć, a oprócz tego dołącza się do nich inna młodzież. Także we wtorki przybywają na zajęcia plastyczne słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, do których można śmiało się przyłączać. W zajęciach tych pomaga również Wojciech Gawor – artysta, malarz - prowadzi je tutaj. Środa to zajęcia ze scrapbookingu, niewiele osób wie co to tak naprawdę jest, ale w kalendarzu na stronie wszystko się znajduje. Proszę zajrzeć i sprawdzić…

Są też spotkania z prawnikami. Potrzebne?
— Tak, tego samego dnia, czyli we wtorki wieczorem, odbywają się darmowe spotkania z radcą prawnym, który zajmuję się bardzo szeroko prawem, a oprócz tego mamy także doradcę zawodowego, to pani, która która zajmuje się prawem pracy. Coraz więcej osób korzysta z tych porad, w różnych przedziałach wiekowych, w zależności od problemu.

Ma Pani tu jakieś ulubione zajęcia?
— Odbywają się u nas zajęcia modelarskie, na które też przychodzą osoby w różnym wieku. Prowadzi je Jarosław Dzierżawski, a powstałe tu modele można obejrzeć w gablocie na dworcu. Są to zajęcia popularne, ale również takie, które sama pokochałam i w nich aktywnie uczestniczę.

Co jeszcze ciekawego dzieje się na Dworcu?
— Istniej także cykl zdrowych czwartków, gdzie można spotkać się z dietetykiem, specjalistą od uczuleń, pielęgniarką, która opowiada o chorobach, z którymi można sobie samemu poradzić. Również mamy plany, żeby zaprosić dietetyka sportowego, zajmującego się odpowiednim układaniem trybu życia.

A jakie zajęcia cieszą się największym zainteresowaniem?
— W piątki są gry planszowe, które są hitem. Przychodzi stała grupa osób. Jeżeli chodzi o ich wiek, to największa grupa jest w przedziale 25-35 lat. Chcemy też rozbudować te planszówki dla dzieci, żeby organizować te zajęcia wcześniej, by mogli rodzice przyjść z pociechami i wspólnie pograć w prostsze gry. One wymagają myślenia, strategii i zrozumienia zasad. Dla zainteresowanych, więcej szczegółów na naszej stronie internetowej www.simrzeczjasna.pl

W jaki sposób jest to wszystko reklamowane?
— Głownie reklamujemy się w tej chwili przez Facebooka i przez naszą stronę internetową.

Skąd się Pani tu wzięła, jak to się stało, że Pani tu pracuje?

— Tak w zasadzie w Stowarzyszeniu wzięłam się z pierwszej akcji Ujawnij się. Wzięłam w niej udział, spodobało mi się. To Stowarzyszenie wymyśliło co chcę robić.

Co Pani ujawniała?
— Ja robiłam szablony. Pracuję głownie w papierze i właśnie wtedy zajmowałam się szablonem i je pokazywałam na tej wystawie. Przypadła mi do gustu ta akcja i w zasadzie w ostatniej chwili udało mi się na nią zgłosić, ponieważ kolega się „dobijał drzwiami i oknami, żeby coś tam pokazać”. Potem zrobiliśmy wspólnie kilka akcji, w które bardzo chętnie się włączyłam. Wtedy pojawiła się możliwość zajęcia się tymi pomieszczeniami, tym Dworcem, żeby zrobić z tego również siedzibę naszego Stowarzyszenia. Ja w tym czasie nie miałam takiej prawdziwej pracy, więc jako jedyna z grupy osób, które były w tym momencie zaangażowane, zostałam zatrudniona przez Stowarzyszenie do opieki nad tym obiektem i tym co się tutaj dzieje.

Mówiła Pani, że głównie pracowała Pani w papierze, czy skończyła Pani studia plastyczne w tym kierunku?
— Nie. To jest po prostu moja pasja. Tak sobie któregoś dnia wymyśliłam i okazało się, że to jest coś, co mi się podoba, coś, co lubię i teraz bardzo wkręciły mnie te modele, którymi się zajmuję. Nie ma wieczoru, żebym się nimi nie zajmowała.

Jeśli chodzi o wystrój Dworca, to kto się tym zajmował?

— Wystrój jest tak naprawdę dziełem przypadku, ponieważ daliśmy zapotrzebowanie na to wszystko, czego tutaj brakowało. Dostaliśmy puste pomieszczenia z żyrandolami i pomalowaną boazerią.

Jest tutaj kącik dla dzieci, czy przychodzą tutaj i chętnie się w nim bawią?

— Dzieci bardzo lubią siedzieć w tych poduchach, rzucać się nimi, bić.

Ile czasu Pani spędza na tej pracy i czy dużo Pani robi dla tego miejsca?
— Praktycznie tutaj na miejscu spędzam tyle czasu ile trzeba. Jako że jestem jedyną osobą zatrudnioną, to robię tutaj większość rzeczy, które trzeba zrobić.

Czy są planowane jeszcze jakieś akcje, które się będą tutaj odbywać jakieś spektakularne wydarzenia na Dworcu?

— W najbliższym czasie, czyli już 28 lutego o godzinie 18 będziemy mieli wystawę Kasi Zalewskiej, która będzie pokazywała swoje fotografie. Wystawa będzie miała tytuł „Fotografia w życiu ulicy”. Oczywiście zapraszam serdecznie.

Jak widzi Pani przyszłość tego miejsca?
— Mam nadzieję, że jasno jak RzeczJasna.

Rozmawiała
Kamila Krysiak


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Artykuł ukazał się w specjalnym dodatku do Gazety Ostródzkiej redagowanym przez młodzieżową redakcję w ramach projektu MAMY GŁOS.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Polub nas na Facebooku:

Źródło: MamyGlos

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. babcia #1679876 | 89.228.*.* 3 mar 2015 09:48

  Zagospodarowanie w ten ciekawy,pożyteczny sposób dworca to świetny pomysł.Rzecz Jasna należy się podziękowanie wszystkim pomysłodawcom i realizatorom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kabul #1679846 | 93.154.*.* 3 mar 2015 08:45

  Przydał by się jeszcze darmowy internet na dworcu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages