Festiwal Nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Bażyńskiego

2015-03-02 22:37:07(ost. akt: 2015-03-02 22:38:36)

Autor zdjęcia: Mamy Głos

W Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie odbył się Festiwal Nauki. Zaproszenie do współpracy przyjęło kilka wyższych uczelni.
W Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie odbył się Festiwal Nauki. Zaproszenie do współpracy przyjęło kilka wyższych uczelni.

Wśród zaproszonych uczelni: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko – Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Jana Rusieckiego w Olsztynie. Profesorowie prezentujący te uczelnie przeprowadzili w naszej szkole warsztaty o różnej tematyce.
Dyrektor Liceum Dariusz Bujak podjął także współpracę z Wojskową Akademią Techniczną, która przygotowała ofertę wykładów i praktycznych warsztatów o tematyce dotyczącej: cybernetyki, elektroniki, inżynierii lądowej i geodezji, mechaniki, technologii i chemii, a także logistyki.

To będzie dłuższa współpraca
W związku z ową współpracą zadaliśmy parę pytań dyrektorowi LO. Czy podjęta współpraca z okazji Festiwalu Nauki zaowocuje większą liczbą wydarzeń? Dyrektor zadeklarował, iż chodzi o dłuższą współpracę, która ma polegać nie tylko na przeprowadzonych warsztatach w szkole, lecz także na tym, by licealiści mieli możliwość zwiedzenia uczelni, zobaczenia jak wyglądają wykłady, sale, czy wstępne poznanie profesorów.
Co ta współpraca daje uczniom, czy jest to coś poza uczestnictwem w zajęciach przygotowanych przez uczelnie? Zdaniem dyrektora, współpraca ta rozwija zainteresowania, uczniowie zaczęli się jeszcze bardziej interesować przedmiotami ścisłymi, takimi jak chemia czy fizyka. Pogłębia także wiedzę o tę z zakresu poziomu akademickiego.
Na pytanie czy szkoła planuje rozpoczęcie współpracy z większą liczbą uczelni, dyrektor odpowiedział, iż w tej chwili nie ma konkretnych planów, ale jeśli byłaby okazja ku temu, liceum prawdopodobnie by ją podjęło.

Klasa nie, studia tak
By zaspokoić ciekawość innych, zadałyśmy pytanie: czy podpisanie umowy o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną zaowocuje utworzeniem klasy o profilu wojskowym. Odpowiedź była prosta „Nie”. Jednak po chwili pan dyrektor rozwinął swoją myśl wyjaśniając, iż taka klasa nic uczniom nie daje. Dużo uczniów z naszej szkoły dostaje się na uczelnie wojskowe. Uczniowie z klasy o profilu matematyczno-fizycznym, która rozszerza dodatkowo informatykę, zdają te przedmioty na maturze z bardzo wysokim wynikiem, co pozwala im dostać się na wybrane uczelnie.
W odpowiedzi na ostatnie pytanie, jak długo ta współpraca potrwa, dyrektor wyjaśnił, iż jest korzystna dla obu stron, lecz będzie zależeć to od zainteresowania uczniów i osób reprezentujących uczelnie.

Autorki:
Wiktoria Machula
Ewa Kasperek

1 zdjęcie —Festiwal Nauki

Artykuł ukazał się w specjalnym dodatku do Gazety Ostródzkiej redagowanym przez młodzieżową redakcję w ramach projektu MAMY GŁOS.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MamyGlos

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5