Festiwal Nauki – Dzień otwarty dla uczelni

2015-01-29 16:00:09(ost. akt: 2015-01-29 16:04:14)

Autor zdjęcia: Jolanta Demczuk

Tradycją naszej szkoły – Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie stało się organizowanie Festiwalu Nauki.
W tym roku zaproszenia do współpracy przyjęły uczelnie: Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko – Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Jana Rusieckiego w Olsztynie. Przedstawiciele wymienionych szkół zaprezentowali naszym uczniom ofertę edukacyjną swojej placówki oraz przeprowadzili bardzo ciekawe zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin.

Najliczniejszą grupę stanowili pracownicy Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, którzy przygotowali aż trzy warsztaty:
• Warsztat Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka dotyczył obszaru kształcenia z zakresu nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, mających jeden wspólny cel, jakim jest wykorzystanie i kształtowanie potencjału przyrody w celu poprawy jakości życia człowieka w przyjaznym środowisku naturalnym.
• Kolejne zajęcia to dziennikarstwo, które mamy nadzieję zachęciły do studiowania na tym kierunku oraz pokazały jak wszechstronnie przygotowuję się studenta do zawodu dziennikarza prasowego, radiowego, telewizyjnego oraz internetowego.
• Zaprezentowano również nowy atrakcyjny kierunek - Wojskoznawstwo.

Pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przeprowadzili warsztaty z:
• Chemii, które cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Nie dziwi takie podejście, bo przecież cechą chemii jest jej uniwersalność oraz to, że chemia i studia chemiczne to przede wszystkim praktyka i konkretne umiejętności, które mogą okazać się zaletą poszukujących miejsca swojej pierwszej pracy. Uczniowie w trakcie warsztatów mieli możliwość nie tyko obserwowania, ale również czynnego udziału
w przeprowadzanych doświadczeniach.
• Biologii – warsztaty pokazały uczniom, że biologia to rozległa dziedzina leżąca
w obszarze nauk przyrodniczych, i pozwoliły na pogłębienie i rozszerzenie wiedzy
z tego przedmiotu poprzez obserwację i udział w przeprowadzanych eksperymentach.
• Japonistyki – uczniowie podczas zajęć mogli dowiedzieć się, że Japonia to kraj
o niezwykłej historii i tradycji, a jednocześnie jedna z potęg gospodarczych. Jednak nauka na japonistyce to nie tylko wspaniała przygoda, ale także sumienna praca, wymagająca cierpliwości i systematyczności. W czasie zajęć, uczniowie nie tylko poznali historię, kulturę i język Japonii ale również uczyli się japońskiego alfabetu, dzięki czemu każdy uczestnik napisał swoje imię w języku kraju kwitnącej wiśni. To były bardzo ciekawe warsztaty.

Wykładowca Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych przeprowadził zajęcia - „W kraju magii i samurajów- opowieść o Japonii” i „Wampiry i smoki – wizerunek fantastycznych stworów w kulturze i historii”. Był to przykład łączenia zajęć artystycznych
z nauką wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych. Takie warsztaty pozwalają na świadome podejmowanie kreatywnych decyzji oraz na ich efektywną realizację.
Wykładowcy z Olsztyńskiej Szkoły Wyższej przybliżyli praktycznie zagadnienia z zakresu
Kosmetyki i Fizjoterapii. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak dbać o stan skóry, pielęgnować ciało, przeciwdziałać zjawisku starzenia, czyli jak być promotorem zdrowego stylu życia jako warunku zachowania urody. Młodzież bardzo chętnie poddawała się różnym zabiegom kosmetycznym . Poza tym uzyskała informacje na temat właściwej postawa ciała. Dostępne były również badania kręgosłupa oraz badanie składników ciała i siły mięśniowej. Wszystkie te praktyczne ćwiczenia, w których uczestniczyła młodzież cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Kolejne zajęcie, których tematem była Turystyka Uzdrowiskowa, SPA&Wellness przygotował pracownik naukowy Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa.
Młodzieży liceum przekazano wiedzę z zakresu: promocji zdrowia i odnowy biologicznej. Zostały poruszone tematy dotyczące turystyki uzdrowiskowej oraz odnowy biologicznej
z wykorzystaniem walorów przyrodniczych. Był to temat tym bardziej aktualny, że na naszym terenie właśnie powstaje coraz więcej centrów odnowy biologicznej a miejscowości ubiegają się o status uzdrowiskowych.

Trener młodzieży Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zaproponował licealistom następujące warsztaty:
Pierwszy z nich to „Kreatywna Twórczość Wizjonerstwa” mający na celu wzmacnianie zaufania do siebie. Podczas zabawy młodzież mogła sięgnąć swoich głębokich możliwości kreatywnego myślenia i działania.
Drugi warsztat – „Trenuj swój umysł!” – to trening mentalny czyli podstawa sukcesu wielu sportowców, ludzi biznesu, ludzi sukcesu. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy może sięgnąć po sukces! Zapoznanie się z tym tematem mamy nadzieję, że przyda się w nauce, sporcie czy po prostu planowaniu dalszego rozwoju.

Dziękujemy przedstawicielom wszystkich uczelni za ogromne zaangażowanie i wsparcie. Dzięki Państwa pomocy mogliśmy zorganizować Festiwal Nauki, podczas którego w tak ciekawej formie przedstawiono młodzieży ofertę uczelni pomagając w ten sposób
w planowaniu ich dalszej drogi edukacyjnej. Była to również okazja do poszerzenia swojej wiedzy z różnych dziedzin oraz zainspirowania nowych zainteresowań.
Organizatorzy:
Jolanta Demczuk
Wioletta Ewartowska


Zapraszamy do lektury


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5