Niecodzienna lekcja historii

2014-11-13 22:03:00(ost. akt: 2014-11-13 22:04:11)

Autor zdjęcia: Mariola Piekutowska

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - te słowa Jana Zamoyskiego mają wartość ponadczasową. Bo to od nas dorosłych zależy, jak ukształtujemy młodych ludzi pod względem obywatelskim i patriotycznym.
Symbolika świąt narodowych oraz wszelkiego rodzaju rocznic związanych z tematyką państwową jest niezwykle istotnym aspektem w wychowaniu młodych pokoleń. Ważne daty wpisane w historię państwa i narodu powinny być jak najczęściej przybliżane i przypominane. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” - te słowa Jana Zamoyskiego mają wartość ponadczasową. Bo to od nas dorosłych zależy, jak ukształtujemy młodych ludzi pod względem obywatelskim i patriotycznym.

Czasy w których żyjemy i pośpiech życia codziennego nie ułatwiają nam tych jakże ważnych „powrotów do przeszłości”. Dlatego dzisiejsza szkoła powinna brać na siebie obowiązek organizacji działań propagujących patriotyzm.

W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie podejmujemy wiele ważnych inicjatyw, by przybliżyć młodzieży ważne wydarzenia historyczne w prosty i przystępny sposób. Staramy się, aby państwowość i symbolika narodowa nie ograniczała się tylko do godła, flagi, czy wiadomości przekazanych przez nauczyciela podczas lekcji. Dbamy aby ważne treści z dziejów Polski znalazły się również podczas realizacji zajęć pozalekcyjnych i projektów wenątrzszkolnych.

Przykładem takich działań może być poranek poetycki upamiętniający II wojnę światową, który odbył się w naszej szkole w środę 12.11.2014r. W tym roku obchodzimy 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej, 70 rocznicę Powstania Warszawskiego, toteż nie sposób przejść obojętnie obok tych ważnych wydarzeń. Przygotowania do poranku trwały już od września.

Uczniowie wyszukiwali najważniejsze informacje dotyczące II wojny światowej, dobierali oprawę muzyczną oraz wiersze znanych twórców literatury wojennej. Stworzony w ten sposób scenariusz posłużył do zorganizowania imprezy szkolnej o charakterze patriotycznym. Postanowiliśmy, że odbędzie się ona w listopadzie - miesiącu wspomnień o tych, co odeszli, by w ten skromny sposób oddać hołd poległym za wolność Ojczyzny.

Przez kalejdoskop wojennych wspomnień przewijali się znani poeci: K.K. Baczyński, A. Słonimski, W. Broniewski, J. Lechoń. Ich wierszom towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum, którzy zaśpiewali znane piosenki, takie jak: Pałacyk Michla, Warszawo ma, Idę dziś walczyć mamo, Biały krzyż, czy Dziewczyna z granatem. Całości dopełniał obraz z projekcji multimedialnej o wojnie. Scenografię spektaklu osadzono na gruzach powstańczej Warszawy. Uczniowie zostali ubrani w wojskowe stroje i akcesoria udostępnione przez p. Macieja Schwarca z Ostródzkiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych. Spektakl reżyserowali nauczyciele biblioteki: Joanna Jasińska i Bożena Jankowska-Iwaniec.

Taka niecodzienna lekcja historii może być doskonałym przykładem na to, jak w przystępny sposób uczyć młodzież poszanowania dziedzictwa narodowego.

Joanna Jasińska – Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie


Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5