Drewniany kościółek w Rychnowie ma już 300 lat

2014-07-24 17:07:17(ost. akt: 2014-07-24 17:11:07)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Przez Rychnowo biegnie popularna "siódemka", łącząca Warszawę z Gdańskiem. W ciągu dnia tysiące podróżnych mija rychnowskie wzgórze, gdzie wśród drzew skrywa swe uroki drewniana świątynia. Kościół obchodzi w tym roku trzechsetną rocznicę budowy.
Jubileusz "drewnianej perełki", jak zwykło się mówić o rychnowskim kościele, zgromadził mieszkańców i wielu gości. Świętowanie rozpoczęto 20 lipca mszą św., której przewodniczył metropolita warmiński ks. abp Wojciech Zięba. Towarzyszyli mu ks. prałat H. Błaszczyk, kapelan Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich oraz kapłani z Dekanatu Grunwald. Ludowy zespół Dybzaki zaprezentował swój repertuar wprowadzając folklorystyczną nutą sielski klimat. Zespół animacyjny prowadzący zabawę, zamkowa zjeżdżalnia i ponadczasowa wata cukrowa były nie lada gratką dla najmłodszych. Drewniany kościółek świętując swoje urodziny jakby przyglądał się z boku radośnie widząc jak zgromadził liczne dzieci na spotkanie i dobre wykorzystanie czasu. 



Rychnowski kościół powstał w 1714 roku. Ołtarz w formie tryptyku z 1517 roku wykonany został przez mistrzów z kręgu Lucasa Cranacha Starszego. Wnętrze kościoła zachwyca również bogatą polichromią. Wyjątkowość tego wspaniałego obiektu polega również na tym, że zachowały się w nim ślady wskazujące na specyfikę i odmienność protestantyzmu pruskiego. Wśród miejscowej ludności wyznania protestanckiego przez wieki pozostały w praktyce naleciałości katolickich praktyk. Te cechy znajdziemy we wnętrzu świątyni. Prosty w formie, a wzniosły w klimacie kościółek jest architektonicznym wyjątkiem na Mazurach. Jest tak wyjątkowy, że doczekał się kopii w skali 1:1, która stanęła w skansenie w Olsztynku. 



Dzisiaj popularne stają się w Rychnowie spotkania modlitewne, które odbywają się w pierwsze soboty miesiąca o godzinie 19. Społeczność rychnowskiej parafii sięgnęła do średniowiecznego nabożeństwa "Siedmiu radości Matki Bożej", które obecnie zostało zapomniane, a jakże aktualne na dzisiejsze czasy. Wiara chrześcijańska nie jest ponura i smętna jak się niektórym wydaje. Ta forma pobożności gromadzi wokół wizerunku Matki Bożej z Rychnowa nie tylko parafian, ale i wiernych przybywających z bliska i z daleka.


W drodze na Grunwald warto nawiedzić rychnowskie wzgórze z tajemniczą świątynią, a następnie zajrzeć do powstałej przy plebanii autorskiej galerii sztuki, by wejść w świat artystycznych przeżyć miejscowego proboszcza.

Z uśmiechem i zaproszeniem do Rychnowa,

ks. Krzysztof Niespodziański 







Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polak #1447297 | 83.9.*.* 26 lip 2014 12:40

    jak zwykle siegnielismy do sredniowiecza..

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jan z Ostródy #1446581 | 25 lip 2014 10:55

    I to jest pozytywna wiadomość na te smutne czasy!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5